Günümüzde bir çok kadın artık bağımsızlığını kazanmaya ve güçlenmeye başlıyor. Bu bağımsızlık günümüzde genelde maddi anlamda bir bağımsızlıktır. Kariyer ve finansal anlamda güçleniyorsunuz.

Bu çok ama çok olumlu bir gelişme!

Neden mi?

Sadece iş anlamında olumluya gitmiyorsun aslında. Bu bağımsızlığın, aşk hayatında, yani erkeklerle ilişkilerinde de olumlu bir etkisi var. Sebebine gelince:

Yüksek değerli kadınların en önemli özelliklerinden biri de bağımsızlıktır. Ancak burada bağımsızlığı biraz daha farklı anlatıyorum.

Bağımsızlık, sana hem maddi hem de manevi anlamda güç kazandırıyor. Hadi maddi anlamda ne olduğunu az çok tahmin edebiliyorsundur. Manevi gücün açıklamasını yapmak istiyorum:

Sadece erkeklere değil, en yakınındaki insanlara da muhtaç olmayacaksın.

Bağımsız bir kadın, hayatını oturtmuş bir insandır. Yani mutlu olduğu ve dolu dolu yaşadığı bir hayatı vardır bu kadının. Karşısındaki erkekle olsa da, olmasa da, O hayatından memnundur. Mutluluğunun artması için o erkeğe ihtiyaç duymaz.

Çünkü o zaten hayattan zevk alıyor. Hayatın kendisi ona mutluluğu veriyor. Daha mutlu olmak için, birine ve ya bir şeye ihtiyacı olmaz.

Ancak uyarmak istiyorum!

Yaratılış bakımından bazı karşı koymamamız gereken faktörler var. Deminden beri, erkeğe muhtaç olmamaktan bahsediyorum ama…

Ama sadece onunla karşılayabileceğin ihtiyaçların da var. Onun manevi desteğine en çok ihtiyaç duyuyorsun.

Buna dünyadaki BÜTÜN İNSANLAR ihtiyaç duyuyor.

Sabahları uyandığında seni sıcacık bir öpücükle uyandıracak birine… Günün stresini akşam sana masaj yaparak atmana destek olacak birine… Mutfakta tek başına değil, onunla akşam yemeğini hazırlayacağın birine… İHTİYACIN VAR.

En Büyük Hata

Bağımsızlık konusu şu noktada hataya sebep oluyor. Eğer aşağıdaki cümleyi söylüyorsan, mutsuzluğa kapı açıyorsun:

“Benim bu hayatta kimseye (hiçbir erkeğe) ihtiyacım yok!”

İşte bu cümleyi kullanıyorsan, mutlu olma ihtimalın pek azdır. Mutluluğu yakalıyor gibi hissetsen de, bu duruşla o insana yaklaşıyorsan, yakın zamanda aranız kopacaktır. Benden söylemesi…

Ne kadar bağımsız bir kadın olursan ol, ne kadar güçlü olursan ol, senin de ona bazı durumlarda ihtiyacın olacaktır. Bunu kabullenerek o insanı tanımaya başla.

Ancak bir uyarı daha yapmak gerekirse: O ihtiyacı fazlasıyla abartmamaya dikkat et. Bir yerden sonra muhtaçlığa dönebilir.

Ve muhtaçlık… Hiç çekici değildir!

Düşüncelerini ve fikirlerini yorum kısmında benimle paylaş! Bu dengeyi nasıl kuracağını merak ediyorum. Hadi konuşalım 🙂


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

    2 replies to "Bağımsızlığınla Onu Kendine Çek"

    • Nil

      Çok doğru başından sonına kadar.Ben güçlü bir kadın olduğuma inanıyorum ailemyok hiç kimsem yok dostlarım ve arkadaşlarım dışında her konuda hayatın tüm zorluklarıyla baş ettim be hala ediyorum tek başıma .Ki seyede muhtaç olmadan çok şükür , bağımsız be özgürümüm desemde nekadar özgürsün okadar yanlızsın .Benim gibi sonderece aşk insanı birininde yanlız olmaması gerekirken budurumunda güçlü kadın imajınında erkekleri korkuttuğuna inanıryorum .Kendi aykları üzerinde duran güçlü kadın bizim toplumdaki erkeklerin egolarını sarsıyor. Ben ki otoriter ve baskıcı biri değilimdir sonderce çocuksu ve duyguları her türlü dışarı vırabilen biriyken bile ..

Leave a Reply

Your email address will not be published.