İnsanlar yalnız kaldıklarında, neden duygusal boşluğa düşerler?

Duygusal boşluğun verdiği can sıkıcı duygulardan kurtulmanın yolu nedir?

Hayatındaki sevdiğin insan seni terk etse bile nasıl hala mutlu olabilirsin?

Bunlara benzer soruları yıllar önce yaşadığım bir ayrılık hikayesinden sonra kendime sorduğumu hatırlıyorum. Hakikaten can sıkıcı bir durumdan bahsediyoruz…

Hayatının bütün alanlarını aynı kişiyle o kadar çok dolduruyorsun ki, ayrılma vakti bir anda geldiğinde, hayatının senden alındığını hissediyorsun.

 • Spor yaparken birlikte yapıyorsunuz…
 • Kitap okurken yan yana oturup okuyorsunuz…
 • Film seyrederken başına omzuna koyup izliyorsun…
 • Boş zamanlarında ona ilk önce mesaj atıyorsun “Hadi bir şeyler yapalım!” diye…

Yanılıyor muyum?

Sanmıyorum. Bu yazıyı okuyan insanların büyük bir kısmı eminim ki aynı duruma düşüyorlar. Hayallerdeki gibi bir insanla tanışılıyor… Film gibi bir ilişkiye başlanılıyor… Bir süre sonra ayrılık zamanı geliyor ve…

Sadece yalnız kalmıyorsun.

Elinde HİÇBİR şey kalmıyor. Özellikle karşındaki insanı el üstünde tutuyorsan, bu durumu daha ağır yaşadığından eminim.

Koçluk Seansında Yaşanan Vahim Durum

Geçenlerde bir koçluk seansındaydım. Konuştuğum insan şu cümleleri söyledi:

“Alkan, bir süredir uzakta olduğu için görüşemiyoruz. İlgisi azaldı… Daha az yazmaya, aramaya başladı… Ben de haliyle paranoyak oldum çünkü telefonunda aktif olduğunu görüyorum. Aradığımda açmıyor… Yeri geldiğin meşgul çalıyor. Ama ‘Neden aramıyorsun?’ dediğimde, müsait olmadığını, bütün gün yoğun olduğunu söylüyor. Hakikaten paranoyak oldum. Sürekli ‘Ne yapıyor?’ diye düşünüyorum.” dedi.

Etrafında aynı senaryoyu yaşayan kaç arkadaşın var?

Eminim çok… Belki sen de benzer bir durumdasın. Her neyse şunu söyleyeyim: Böyle bir insanın ayrılık sonrası inanılmaz bir duygusal boşluğa düşmesi, BÜYÜK BİR İHTİMAL.

Bahsettiğim boşluk şöyle: Gerçekten hayatın anlamını sorgulatacak bir duygusal boşluktan bahsediyorum.

Bu durumun ne kadar acı verici olduğunu ikimiz de biliyoruz. Ama asıl istediğimiz ne peki?

En azından benim sana tavsiyem, duygusal boşluğa hiçbir zaman düşmemen. Bunun için ilişkiye başlamadan önce kavraman gereken bilgiler var. Bu yazının sonunda ne olacak biliyor musun?

 • Duygusal boşluğa nasıl düşmeyeceğini öğreneceksin.
 • Küllerinden doğarak nasıl daha güçlü bir insan olacağını öğreneceksin.
 • Hiçbir erkeğin hayatından çıkarmak istemeyeceği bir kadın olmayı öğreneceksin (erkekler için de aynısı geçerli).
 • Birine bağımlı olmadan nasıl mutlu olacağını öğreneceksin.
 • Hayat amacını tekrar keşfedip, gözlerindeki ateşi canlandıracaksın.

Uyarı: Duygusal Boşluğun Asıl Kaynağı Yalnızlık Değil!

Bir çok insan, yalnız kaldıklarında duygusal boşluğa kapıldıklarını düşünürler. Hayır! Son 4-5 yılda öğrendiğim en önemli bilgilerden birini seninle paylaşmak üzereyim…

İster sevgilin terk etsin…

İster ailen terk etsin…

İstersen dünyada tek insan olarak hayatta kal…

Duygusal boşluğa düşüyorsan eğer, yalnız kaldığından değil. Dikkat et… Bu fenomeni ağır şekilde yaşayan insanlara baktığında, büyük hedeflerinin olmadığını görürsün. Hedefin ne diye sorduğunda…

“Evlenmek…”

“Yuva kurmak…”

Gibi cevaplar verirler. Bunu koçluk seanslarında çok duyuyorum. Amacının evlenmek olduğunu duyduğum insanlarda, sohbeti devam ettirme ihtiyacı duymam. Neden? Yaşadığı problem ne olursa olsun, sebebi belli: Adam akıllı bir hedefi yok bu insan aşk hayatında mutlu olsun.

Yok işte.

Şunu unutma: Hayat amacı olmayan hiçbir insan, hayatından 100% tatmin duymaz. Aşk meşk geçici zevkler, mutluluklar verir.

Sevgilin seninle olana kadar mutlu olursun.

Sonra bir gün bıraktığında… Boş bir hayat yaşadığını fark edersin… Hoş geldin duygusal boşluk!

Yani “Duygusal Boşluk = Hayat Amacının Olmaması”.

Bu kadar basit.

Ayrıca değinmek istediğim bir konu daha var. Duygusal boşluğun bir başka sebebi, kendini sevmemekten kaynaklanıyor olabilir.

Kendini ve önceliklerini hayatında göz ardı ediyorsun. Önemli olan şeyleri görmezden gelip, kendini tamamen dış faktörlere (sevgiliye) odaklıyorsun.

Gerçi her biri biriyle alakalı ama sadece şu ana kadar bahsettiklerime odaklandığında, duygusal boşluk gibi bir problemin kalmayacak. Hem de hayatın boyunca yaşamayacaksın.

Alkan’ın Duygusal Boşluğu

Açık konuşayım… Ben de hayatım boyunca defalarca bu duygusal boşluk denilen fenomeni yaşadım. Aşk meşk konularda başarısız olunca, ne yaptığını bilmeyince, tabii bu ihtimal artıyor.

Hatırlıyorum mesela… Bundan 6 sene önce hiç beklemediğim bir anda, “taze” ilişkiye başladığım bir kadın, bir anda bitirmek istedi. Daha 4-5 hafta anca geçmişti. Ben, şıpsevdi Alkan, tabii bu kısa süre içerisinde hemen “Hayatımın Kadını” moduna girmiştim.

Bir anda bu tepkiyle karşılaşınca, öyle bir ruh haline girdim ki… Aşağı yukarı 3 ay kendimi berbat hissetmiştim. Değersiz bir insan olduğumu düşünüyordum. Özgüvenim yerlerdeydi.

Sonra zamanı sar ileriye…

2,5-3 sene önce biriyle tanıştım. Kesinlikle anlaşabileceğimi düşündüğüm bir insandı. Aslında anlaştık da… Ta ki 2 aylığına yurt dışına gitmem gerekene kadar.

Bunu yapamayacağını söyledi ve bitirmek istediğini belirtti.

Kalbim kırıldı… Ama sadece o akşam için üzüldüm. Ertesi gün, hedeflerine odaklı, azimle çalışan, hayatını geliştiren Alkan tekrar sahnelerdeydi!

Fark ne?

Beş sene önce hayat amacım yoktu. Sadece eğlenmek, anı yaşamak, gülüp geçmekti amacım. Sonra zaman içerisinde hedeflerim oldu. Yarattığım projelerim oldu. Kendimden büyük bir hayat amacım vardı.

Yalnızlık sadece bir kaç saatliğine etkiledi.

Sonra yine tam gaz devam!

Duygusal boşluğa düşen insanlar, gerçekten sadece hayat amaçları edinmeleri gerekiyor. Kendilerinden de önemli, büyük bir amaç!

Duygusal Boşluğa Son Vermek için İkigai’yı Bul

Okinawa’yı duydun mu hiç? Japonya’da adaların bulunduğu bir bölgeye verilen isim. Orada ortalama yaşın 100’ü aştığını biliyor muydun?

Şimdi bu insanların bunu nasıl başardıklarını anlatacağım. Olay şu: İkigai.

İkigai adında bir terim kullanırlar. Açıklayacak olursam, “Sabah uyanmak için bir neden.” anlamına gelir. Sadece bunun için o insanların kullandığını bir kelime var dillerinde.

İşin ilginç tarafı şu: Bunca yıllar boyunca, pazarlamacılar tarafından inandırıldığın bir bilgi var. Tatil yapmanın, günlük hayattan uzak durmanın insanı rahatlattığını, mutlu ettiğini öğrettiler.

Hayır efendim…

Sabah uyanmak için bir nedeni olmayan insanlar, tatil yaparak sorumluluklarından kaçmak isterler. Bu arada sabah uyanmak için bir neden diyorum, hayat amacı diyorum ama bunun öyle tek seferlik belirlenecek bir şey olduğunu düşünme sakın.

Sabah uyanmak için bir nedeni olmayan insanlar, tatil yaparak sorumluluklarından kaçmak isterler.

Alkan Öztürk

Sabah uyanma nedenin, yani ikigai’in sürekli değişebilir.

Benim şu andaki ikigai’yım, 100 blog yazısına ulaşmak 😉 Senin nedenin ne?

Hayat Amacıyla Yaşayan, Güçlü Bir Kadın Olmanın Yolu

Bu yazıda öğrendiğin çok şey oldu. Kesinlikle not almış olmanı öneririm yoksa yarın bilgileri unutacaksın.

Bütün bunları anlatırken bazıları, belki de sen, “Peki ikigai’yı nasıl bulacağız Alkan?” diyecek. Şunu söyleyeyim: İkigai’ni belirlemek basit olduğu kadar, zor da…

Yani anlayacağın, senin hayatında bulunduğun duruma göre değişiyor. Aşağıdaki yorum kısmında sadece şu soruya cevap vermeni rica ediyorum.

“Senin sabahları uyanma nedenin nedir?”

Sadece tek bir neden söylemen gerekmiyor. Bir kaç tahminde de bulunabilirsin. Ben seni yönlendirmeye çalışacağım 😉

Ayrıca şunu belirtmem gerekiyor. Aşk Akademi ve Güçlü Kadınlar Mastermind’a mutlaka katılmalısın. Eğer burada bahsettiğim konuyu ciddiye almak istiyorsan, topluluğumuzun bir parçası olmanı öneririm.

Süreci hem hızlandıracaksın, hem de kolaylaştıracaksın.


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  23 replies to "Duygusal Boşluk: Küllerinden Doğarak Nasıl Daha Mutlu Bir İnsan Olursun?"

  • Gizem

   Sabahlari kalkmak icin nedenim işe gitmek kimseye muhtac olmadan yasamak

   • Alkan Öztürk

    işe gitmek bir konu… İş yerinde değiştirmek istediğin, ulaşmak istediğin daha önemli, seni heyecanlandıran bir hedef var mı?

  • Deniz

   Her sabah,bugün bir mucize olacak diye heyecanla başlıyorum.(beklediğim mucize;işimde iyi bir gelişme , farklı bir fırsat gibi) ama olmuyoor….fakat ertesi gün yine aynı heyecan

  • Öznur

   Sabahları aslında neye uyandığımı ne yacağım bile karışık ama tabikş mutlu huzurlu öz güvenli hayata uyanmak bişeler yapmak ama yapamıyorum sevglmden ayırıyım aklım orda

   • Alkan Öztürk

    Eh ilk önce o problemi çözmen lazım. Ayrılık acısı ile alakalı yazımı okumanı öneririm.

  • Öznur

   Hiçbiri yok düzem yok hayatımdan vazgeçmiş stresli bir durumdayım

  • OmerN

   Çocuğu okula birak sonra ise git hepsi zorunluluktan. Başka da bir sebep yok malesef

   • Alkan Öztürk

    Onlar yapman gereken görevlerin. Yazıda bahsettiğim sebep, seni motive eden bir neden olmalı 🙂

  • Şebnem

   Alkan Merhaba
   Yazılarına tesadüf üzerine ulaştım. Bir konuda araştırma yaparken son noktadayım dediğim an sen çıktın. Ben her sabah uyanma sebebi bulan pozitif ilişkilerinde oldukça iyi olan biriyim. İlişki olarak kastettiğim yeni tanıştığım insanlarla kurduğum bağ olarak. Küçük şeylere takılmadan her olayı üstüne alınmadan sevdiklerimin alanına saygı duyarak ve kendi özel alanımdan ödün vermeden yaşarım. Aslında bize ödev olarak verdiğin şeyler hayatımın bir özeti. Ama sana belki de bugüne kadar sorulmamış bir şey soracağım. Hatta bir problem olabilir. Şu anda içinde olduğum ilginç bir dostluk ilişkisi var ama dostluk desen değil flört desen değil. Onun dışında ise ilişki içi problem yaşamıyorum çünkü ilişkiyi başlatamıyorum. Burada büyük bir hata yapıyorum ama bunu nasıl tersine çeviririm bilmiyorum. Friend zone kraliçesi seçilmiş durumdayım. Bana şapkamı önüme koydurtmana ihtiyacım var. Severek takip ediyor ilgini bekliyorum. Sevgiler.

   • Alkan Öztürk

    Selamlar Şebnem. Arada çekim yok mu diyorsun? Ya da çekim var da adım atan mı yok? Erkeği etkileme ile alakalı bir sürü yazım var 🙂 Bence araştırmalarını yapıp her birinden kendine özel bir strateji çizebilirsin.

  • Gülten

   Sigarayı azaltmak.
   Sağlıklı olmak.
   Daha iyimser olmak.

   • Alkan Öztürk

    Güzel 🙂 Ama bir konuda tam olarak anlaşalım. “Sigarayı azaltmak” sabah uyanma nedenin olursa, hayatın boyunca sigarayı azaltmayla uğraşacaksın. Ama sanırım bunun altında başka bir hedefin var. Nedir?

  • sinem

   trying to make an impact

  • Safiye

   Alkan sevdiğin insanla evlenmenin nesi kötü anlayamadım.

   • Alkan Öztürk

    Evlenmek kötü değil. Evliliği bir hedef olarak koymak kötü 🙂

  • Hatice

   Okuduğum bölüm için okula gitmek.
   Başkada bi nedenim yok ya

   • Alkan Öztürk

    Sadece okula gitmekse hedefin, yakında “Neden okuyorum?” diye hayatını sorgulamaya başlarsın 🙂

  • Pelin

   Sabahları kalkmak için sebebim uzun süredir hayalim olan mutfak sanatları eğitimi için işe gidip para biriktirmek, yani bunun sonucunda hayalimi gerçekleştirmek.

   • Alkan Öztürk

    Bak işte şu ana kadar okuduğum en iyi yorum bu (yazıyla alakalı). Böyle hedefler/sebepler insanı ayakta tutar. Tebrikler Pelin.

  • Fatma ZARALI

   sabahları uyanma sebebim:

   kendime mutlu çocuklar yetiştirebilecek beceriler katmak, iyileşmek, geçmiş acılardan kurtulmak. (bunun için eğitimler alıyorum, psikolojik destek alıyorum ve hergün oğullarıma aram daha iyiye gidiyor. )

   insanlara kendi çıktığım bu yolculuktan örnekler vererek kendi yollarına çıkacak cesareti bulacakları bir blog yazmak. henüz buna cesaret edemedim 🙁

   • Alkan Öztürk

    Fatma, süpersin 🙂 Bunlar güçlü nedenler. Bahsettiğin cesaret de kolay bulunur. Yapman gereken internetten bloğun nasıl açıldığını öğrenmek. Bilgisayarın da varsa, otur her sabah 1 saat yaz yayımla. Bu kadar basit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.