Çevrende evlenen bazı çiftlere baktığında, kendine şu soruyu sordun mu hiç:

“Bu kızla nasıl evlenebiliyor?!”

Senin yorumuna göre hiç uyum sağlayacağı bir kadın değil. Ama o adam, o kadını seçmiş. Hayatını onunla birleştirmeye karar vermiş.

Bu kadar uyumsuzlarken, erkek nasıl böyle bir karar alabiliyor?

Bana soracak olursan, böyle bir durumda kıskançlıktan ziyade, şaşkınlık daha ağır basıyor. Seni anlıyorum… Yakışan çiftler, yakışmayan çiftler var. Öyle değil mi? 🙂

İnsan kendine sormadan da edemiyor:

Erkekler, evlenecekleri kadını neye göre seçiyorlar?

Şu noktada aynı fikirde olacağımızı düşünüyorum: Herkesin eş adayı ararken kendine göre belirlediği “farklı” kriterleri vardır. Yani senin kriterlerin benimkiyle eşleşmeyebilir. Bu dünyanın en doğal şeyidir.

Bu yüzden, yukarıdaki soruyu spesifik kriterlerle cevaplamam mümkün değil.

Eh tabii… Bilim adamlarının ortaya koyduğu, kişilerdeki ortak çekici özellikler var. Ama bunlar evlenmek için aradığın adayda önemli kriterler olabilir mi? Hiç düşünmüyorum.

Lafı daha fazla uzatmadan cevabımı veriyorum.

Erkeğin Evlenmek için Seçtiği Kadın Modeli:

Öyle bir model yok.

Belirli kriterlerden ya da kadın modelinden ziyade, erkeğin zihnindeki değişiklik (ya da karar) önemli bir rol oynuyor.

Yani bir adam artık evlenmeye karar verdiğinde, tanıştığı kadınlarla ona göre iletişim kurar. Daha uzun dönemli düşünmeye başlar. “Uzun vadede birbirimizi anlayabilir miyiz?” sorusuna cevap bulmaya çalışır.

Yani erkeklerin aradığı kadın modelini öğrenmektense, erkeğin o kararı kendi içinde verip vermemiş olması önemlidir.

Şimdi diyeceksin ki: “Alkan, sen bunu neye göre söylüyorsun?”. Valla söyleyeyim: Burada yazdığım bir çok yazı, ilk önce kendi deneyimlerimden yola çıkarak yazılmış kelimelerdir. Sonra yıllar boyunca bir arada çalıştığım erkekleri düşünüyorum. Onlarla olan konuşmalarımı hatırlıyorum.

Geçmişte yaşadığım ilişkilere bakınca, sırf evlilik düşüncesi olmadığı için, tabiri caizse “harcadığım” insanları düşünüyorum. O zamanlar bu kararı vermiş olsaydım, konuştuğum bir çok kadınla “daha farklı” konuşurdum.

Bunun olgunlukla da alakalı olmadığına inanıyorum. Bu sadece hayatın bir döneminde, erkeğin kendi kendine verdiği bir kararla şekilleniyor.

Şimdi böyle bir ayrım yapmak zorundayım: Evliliğe karar vermiş iki farklı erkek türü vardır bana göre.

 1. Bir kadınla ilişki yaşamak için tek yolun evlilik olduğunu düşünen erkek.
 2. Hayatında yaşadığı onca deneyimden sonra, evliliğe karar vermiş erkek.

Bu ayrımı yapıyorum çünkü ikisi arasında dağlar kadar fark var.

Dürüst olayım, bazı erkekler, bir kadınla birlikte olmak için tek yolun evlilik olduğunu düşünerek, evlenmeye karar veriyorlar. Bu büyük bir oranda tecrübesizlikten doğan bir yaklaşımdır. Karşısındaki kadınla uzun vadede mutlu olabilme ihtimalini düşünmeden, kısa sürede bir araya gelmek için bu kararı verirler.

Diğer erkek modelinde fark şudur: Bir çok kadınla deneyimi olmuştur. Tecrübesi vardır. Bir yere gelene kadar, evliliği kesinlikle düşünmez. Hayatını yaşamaya bakar. Sonra bir nokta gelir, hayatında ciddiyet ister. Günlerce, aylarca düşünür. Ara ara evlilik aklına gelir ve… Sonunda evlenmeye karar verir.

Bu kararı kendi içinde aldıktan sonra, iletişim kurduğu her kadına daha farklı yaklaşır.

İşte bana soracak olursan, ikinci modeldeki adamla evlenmek daha doğru. Daha mutlu olabileceğine inanıyorum çünkü bu adamın ilişkilerle alakalı deneyimi vardır. İlk modeldeki adamın pek deneyimi olmadığı için, ortaya çıkacak problemlerin sayısı da bir hayli fazla olabilir.

Senin de yorumunu merak ediyorum. Yorum kısmında benimle paylaş 🙂


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  12 replies to "Erkek, Evlenmek için Hangi Kadını Seçer?"

  • rose

   bence evliliğe karar vermiş erkek diye bir belirleme olamaz.Benim eşimle tanışmamı örnek vereyim: ikimiz de evlilik düşünmeyen 2 kişiydik;O beni tanıdıkça karar verdi evliliğe ve sonunu düşünmemiştik.Bense çok canımın yandığı ilişklerden yorulan biriyken bana dost olan ve beni sevdiğine inandığım adamla neden evlenmeyeyim dedim,birlikte eğleniyorduk,gülüyorduk,huzurluydum yanında ve kendimdim en önemlisi. 10 yıldan sonra boşandık ve aşk var mı hayır yok, öncesinde var mıydı yoktu galiba 🙂 erkekler benciller bence kadınlar daha duygusal her zaman,evlilik de saçma bence beraber yaşamak daha mantıklı

   • Alkan Öztürk

    Evliliğin saçma olduğunu, kendi 10 yıllık deneyiminden sonra karar vermişsin 🙂 Sanırım herhangi bir kararı almak için ilk önce deneyim toplamak gerekiyor. O erkeğin seni tanıdıktan sonra evliliğe karar vermesi gibi.

  • rose

   %100 üne katılmıyorum.Tercihler toplum kurallarına ve baskısına göre yaşadığın ülke ve kültürüne göre değişiyor;yani evliliğin saçma olduğunu evlenmeden önce de biliyordum ama evlenmek zorunda bırakıldık, toplum baskısı/insanlar ne der? vs den dolayı. Eşimi çok seviyorum insan olarak ancak evlilikte bir şeylerin eksik ya da yanlış gittiğini yaşayarak anlıyorsun belki de anlamak istemiyorsun, ben idare ederim diyorsun,ancak bir süre sonra sabır bitiyor,önceden kaldırabildiğin şeyler, sonradan seni boğuyor…

   • Alkan Öztürk

    İnsanların değiştiği dogru. Ama şundan eminim ki ilişkide bir çok problem çözülebilir. Bu yorumun için teşekkür ederim 🙂

  • Birsen

   Uzun yıllardır birlikteliğin var evlilikten korkuyor benimle evlendikten sonra bosanmaktan korktuğunu benimle evlilik düşünmediğini söyledi

   • Alkan Öztürk

    Onun kendiyle alakalı problemleri var belli ki. Geleceği bu kadar detaylı planlıyorsa (hiç olmadan), kendisiyle alakalı problemleri çözmesi gerek. Senin yapabileceğin pek bir şey yok. En fazla bana yönlendirebilirsin 🙂

  • Rana

   Ben kesinlikle katılıyorum ve bu yazıda anlattığınızı uzun zamandır arkadaşlarıma anlatmaya çalışıyorum. Biz kadınlar zannediyoruz ki erkekleri evliliğe biz ikna ederiz ve hemen anaç, verici ve fedakar olmaya başlıyoruz ama adamın kafasında evlilik yoksa bu durum çok zor, çok güzel olsan da çok fedakar olsan da vs. Ama tabi ki istinalar vardır. Bu arada iyi ki varsın Alkan, senden çok güzel şeyler öğreniyorum.

   • Alkan Öztürk

    Selamlar Rana 🙂 Maalesef insanlar anlamak istemiyor. Sen arkadaşlarına bu yazıyı gönder, bakalım öyle anlayacaklar mı. Desteğin için teşekkür ederim.

  • Nisa

   Peki ilk başta evlenme niyetiyle gelip daha sonra bu kararından vazgeçiyorsa bunun nedeni ne olabilir geri vites erkek modelimi yani bu şimdi

   • Alkan Öztürk

    Söylediğin olabilir. Ama başka sebepler de araya girmiş olabilir. Bunu o kişiyle net bir şekilde konuşmadan anlaman mümkün değil maalesef.

  • Fatma

   Fatma
   1 hafta oldu tanisali amacımız evlilik
   Bu nedenle reelde görüştük birgün sonra beni arayarak bana süre ver dedi bazi duygularimindan emin olmak istiyorum dedi.
   Maksadı ne bilemedim yardimci olurmusunuz

   • Alkan Öztürk

    Reel ne? 1 hafta oldu ve evlilik düşünüyoruz ne? Fatma uzun bir zaman sonra birine kızdım. Ama kötülükten dolayı değil. Okuyucularımı önemsediğim için. İnternetten tanıştığın biriyle ya da 1 haftadır taşındığın biriyle evliliği düşünemezsin. Düşünme. Kendine sadece kötülük yapmış olursun.

    Kumar oynamaktan farkı yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published.