“Bir restorana gittiğini düşün. O restorandaki şef, sana seçim hakkı vermek yerine, istediği gibi hizmet sunuyor, istediği yiyeceği önüne koyuyor. Bir bahçıvan düşün… O bahçıvan sana “Bahçenizi nasıl biçmemi istersiniz?” diye sormuyor. Kafasına göre istediğini yapıyor. Fakat konu sekse geldiğinde, partnerimizin neyden hoşlandığını sadece tahmin ediyoruz, ya da geri bildirim almadan olayı yarıda kesiyoruz.” – Paul Joannides, Psy.D.

Ne güzel anlatmış, öyle değil?

Cinsellik konusu neden birçok ilişkide tabu olarak görülüyor? İnsanlar partnerine bir sürü gereksiz soru sorabilirken, cinsel hayatları hakkında neden bir şeyler öğrenmeye çekiniyorlar?

Eh, tabii yetiştirilmenin bunda büyük bir etkisi var.

Ama bu yazıda nedenlere bakmayacağım.

Nasıla bakacağız!

Yazı üzerinde araştırmamı yaparken, bir çok kadının internette “erkekler yatakta ne ister” diye bir soru yönlendirdiğini keşfettim.

Aslında bakarsan, harika bir soru!

Neden biliyor musun? Daha önce defalarca ilişkide birbirini arzulamaktan bahsetmiştim. Cinsellik konusu ise müthiş derecelerde önemli.

Uzun yıllar boyunca hala ilk günkü gibi heyecan veren bir ilişki yaşamak istiyorsak, cinsel hayatımıza önem vermeliyiz.

Ama Paul’un söylediği gibi…

İnsanlar, konu yatağa geldiğinde sadece tahminlerde bulunuyor. Erkekler yatakta ne ister sorusu da bir tahminden ibaret.

İlk önemli ayrıntıdan bahsedelim: Herkesin cinsellikte aradığı şeyler farklı. Dolayısıyla erkekleri tek bir kategoriye koymak, mantıklı değil.

Biri sana “Ya canım, erkeklerin yatakta istediği tek şey X.” demesine bakma. Sakın dinleme!

Bu cümle, o kişinin birlikte olduğu erkekle(rle) alakalı. Her erkeği aynı kategoriye koymanın hiçbir anlamı yok.

Yani konu nereye geliyor?

Her erkek (ya da kadın) aynı şeyi istemiyor.

Bu yüzden tahminlerde bulunup, internette erkeklerin yatakta istediği 10 şey gibi yazılara da inanma.

Bak hatırlıyorum…

Bundan seneler önce ben de “kadınlar yatakta ne ister” sorusuna cevap arayıp araştırma yaptığımda, acayip genellemelerle karşılaşmıştım.

Eh ne yalan söyleyeyim, başka şansımız olmadığı için çoğuna inanıp, uygulamaya da kalktım. Bazen iyi… Bazense inanılmaz kötü tepkilerle karşılaştığımı biliyorum.

Bu yüzden sakın ama sakın genelleme yapayım deme.

Her insanın hoşlandığı, spesifik davranışlar ve istekler var.

İşte asıl amacımız, karşındaki insanın ne istediğini öğrenmek. Bu yazıda öğreneceklerin, karşılıklı haz veren bir cinsel hayat yaratmana destek olacak.

Erkeğin Yatakta Ne İstediğini Anlamanın Tek Yolu:

Şimdi… Bütün insanların istekleri birbirinden farklıdır dediğimize göre, karşındaki erkeğin istekleri de bir o kadar farklı olacak.

Açık konuşayım: Belki hiç hoşlanmayacağın cevaplarla karşılaşacaksın.

Mümkün mü? Evet.

Ama şimdi olumsuzu düşünmektense, başlıkta yazdığıma cevap verelim.

Daha önce defalarca söylemiştim:

“İlişkilerdeki bütün problemlerin tek çözümü, iletişim.”

Bundan daha büyük bir gerçek yok. Gel gör ki, bir çok kişi, yaşadığı problemi partneriyle konuşmaktansa, arkadaşlarıyla konuşmayı tercih ediyorlar.

(Partnerinle konuşamadığın zamanlar da var. Ama bunlar hangi zamanlar? Karşındaki insan ister kadın ister erkek olsun, tabiri caizse iletişim konusunda “öküz” ise konuşamazsın. Benim burada bahsettiğim konuşmama senaryoları, konuşmayı hiç denemeyen insanlar için geçerli.)

Dolayısıyla kendine şu soruyu sorman gerekiyor:

“Erkekler yatakta ne ister?” sorusunu düşünmüşsen, Google’a bu soruyu sormaktansa ya da arkadaşlarınla konuşmaktansa, birlikte olduğun insana sormayı denedin mi?

İletişim…

Birlikte olduğun insanın yatakta ne istediğini anlamak için yapman gereken tek şey, iletişim kurmak… Emin ol, başka bir şeye ihtiyacın yok.

Sevgilinin ne istediğini anladığında, cinsel hayatınızı uzun yıllar sonra da hala ilk günkü gibi heyecanlı kılabilirsin. Aynısı onun için de geçerli. O da senin derin arzularını keşfettiğinde, sana istediğini yaşatabilecek.

Ama iki kişi de sadece tahminlerde bulunarak cinselliği yaşarsa, tatminsizliğin gelmesi an meselesi. Benden söylemesi.

Bak, kimin söylediğini bilmediğim çok güzel bir söz var:

“Eğer seks doğruysa, ilişkinin %20’sini kapsar. Eğer yanlışsa, ilişkinin %80’i kapsar.”

Bravo.

Söyleyenin ağzına sağlık.

Bundan sonra vereceğim iletişim tekniklerini derhal uygulayarak, sevgilinle mükemmel bir cinsel hayatı oluşturmaya başlayacaksın.

[socialpug_tweet tweet=”Ama iki kişi de sadece tahminlerde bulunarak cinselliği yaşarsa, tatminsizliğin gelmesi an meselesi.”]

Hangi Aşamada Cinsellik Konusu Konuşulmalı?

Burada anlatacaklarım ilişkinin hangi aşamasında olduğunla alakalı değil. İster yeni tanışmış ol, istersen uzun senelerdir ilişkide ol.

İlişkinin ilk aşamalarında olan insanlar, cinselliğin ne zaman yaşanması gerektiğini devamlı soruyorlar.

Ben şöyle cevap veriyorum: Bunun bir süresi yok.

Aklı başında, deneyimi olan bir kadınsan eğer, cinsellik tamamen senin kararınla yaşanır. Karşındaki adam istiyor fakat sen kendini hazır hissetmiyorsan, kendini köşeye sıkışmış hissetmemelisin.

Hayırsa hayır. Evetse evet.

Tamamen senin kararın.

Bu yüzden “Cinselliği şu kadar süre sonra yaşayın.” demiyorum. Ancak yaşamadan önce, karşındaki erkeği az çok tanımış olman önemli.

En azından niyetini bilmelisin. Bununla alakalı çok bilgi paylaştım. Mesela şu yazıyı okuyabilirsin: Erkeklerin Aşık Olmama Sebebi

Partnerinle hala cinsellik yaşamadıysanız ve “ne zaman yaşamalıyım” sorusunu düşünüyorsan, devam etmeden önce yukarıdaki yazıyı mutlaka oku.

Mükemmel Cinsel Hayat için Partnerinle İletişimi Nasıl Kuracaksın?

Birinin yatakta ne istediğini anlamanın tek yolu, onunla konuşmak, iletişim kurmak dedik. İşin gerçeği, böyle bir konu üzerinde sohbet etmek, birçok insana zor geliyor.

Neden?

“Ya beni yanlış anlarsa.”

“Ya kendimi istediğim gibi ifade edemezsem.”

“Çekiniyorum.” “Utanıyorum.”

Böyle düşünceler seni engelleyebilir. Kesinlikle anlıyorum çünkü konu hassas olduğu için, yanlış bir şey söylemek istemiyorsun.

Merak etme… Burada öğreneceklerin, cinsellik hakkında konuşmayı daha kolay kılacak. Sadece senin için değil, karşındaki insan için de… Bana güven ve söylediklerimi uygula.

İletişimi nasıl kuracağını anlatmadan önce, hangi şartlar altında bu konuşmayı yapman gerektiğini söyleyeyim:

 • Sakın yataktayken ya da baş başa kanepede film seyrederken konuşma.
 • Sakın gergin bir zamanda konuşma.

Bu iki kural çok ama çok önemli. Birinci şartın nedeni şu: Bu konuşmanın amacı tamamen geri bildirim almak… Yani yatakta sevişirken bir anda geri çekilip derdini anlatman, her şeyi olduğundan daha berbat bir hale getirebilir.

Ya da seni öpmeye yönelik hamle yapmayı beklerken, sen bir anda böyle bir konuşmayla gelirsen, yapıcı bir sohbet gerçekleştiremezsiniz.

Dolayısıyla birinci kural: Güzel bir aktivite yaparken, normal sohbet ediyormuşçasına bu konuyu açmak en doğru yol.

Örnek olarak parkta sakin bir yürüyüş yaparken sormak istediklerini sorabilirsin.

Bir parkta yürürken olabilir… Manzaralı bir yerde oturup çay içerken olabilir… Anlayacağın, konuşulması rahat, pozitif enerjinin olduğu bir ortamda konuşmak en rahatı.

(NOT: Bu yazının son bölümünde, cinsellikle alakalı sorman gereken soruların/konuların listesini vereceğim. Gerçekten iki kişinin de mutlu olduğu bir cinsel hayat yaratmak için, vereceğim listeyi zaman içerisinde konuşmalısınız.)

Ayrıntıya girmeden önce bu uyarıyı yapmak istedim. Neden biliyor musun?

İnsanları bazen anlayamıyorum. İlişkide konuşulması gereken önemli bir konu varsa, en gergin ve sıkıntılı anlarda konuyu açmayı tercih ediyorlar. Sonra arkasından bir tartışma yaşanırsa (ki yaşanacak), “Partnerimle hiç anlaşamıyorum. Beni anlamıyor.” gibi cümlelerle dert yanıyorlar. Anlaşılmak istiyorsan, zamanlama çok önemli. Neyse… Bu da öyle bir kenar notu olsun.

Yatak Konusunu Açmanın Çok Basit Yolu

Öncelikle şunu söyleyeyim… Bu konuyu ne zaman konuştuğunun hiçbir önemi yok. İlk buluşmada konuşma yeter 🙂

(Not: Güzel bir ilk buluşma olmuşsa ve iki taraf az çok güven oluşturmuşsa, konuşabilirsin. Aksi halde ertelemeni öneririm.)

Yeni başlayan bir tanışmaysa, aranızda cinsel gerilimin oluştuğunu hissettikten sonra, uygun bir zamanda konuşabilirsin. Birbirinizi arzulamıyorsanız, zaten konuşmaya gerek yok.

Diğer durumlarda, ilişkinin hangi aşamasında olursan ol, bir an önce konuşmanı öneririm.

Basit bir yol dedim ya, örneklendirme yapmadan önce süreci anlatayım. Bu süreci bütün insanlarda kurabilirsin. İster patronunla konuşurken kullan… İster iş anlaşması esnasında kullan… İstersen trafik polisiyle konuşurken kullan.

Süreç şöyle:

 1. Karşı tarafın ilgisi dahilinde soru sor.
 2. Cevap bekle.
 3. Güzel bir iltifat et (opsiyonel)
 4. Süreci tekrarla.

Bu süreci birçok insan zaten doğal olarak kullanıyor. En başında bunu söyleyeyim. Özellikle çocuklar büyüklerinden bir şey isterken, yukarıdaki süreci mükemmel şekilde kullanırlar.

Bu herhangi bir konuyu açmanın en güzel yolu! Neden?

Çünkü asıl konuya geçmeden evvel, karşındaki insana pozitif duygular yaşatıyorsun. Ardından asıl konuya geçerken, seninle güzelce konuşmamasının imkanı yok.

Konumuz daha çok cinsellik olduğu için, erkeğin o konuda egosuna güzelce dokunacak bir yorum yapman çok önemli. Örnek veriyorum:

 1. “Harika bir adamsın, biliyor musun? [aklına gelen herhangi güzel ve samimi bir yorumu yapabilirsin] Sana bir süredir danışmak istediğim bir konu var. Yatakta senin için neyi daha iyi yapabilirim? [samimi yorumu yaptıktan sonra asıl soruya geçiyorsun]”
 2. [Böyle bir soruyla başlamamızın sebebi, ona verdiğin önemi göstermektir. Bazı insanlar için direkt bir soru olabilir. Dilediğin kadar değiştirip, yumuşatabilirsin ya da uzatabilirsin. Ama lafı dolandırma.] İkinci aşamada cevap bekliyorsun. Cevap geliyor.
 3. “Bu arada söylemiş miydim… Dün akşam film izlerken omzuna yaslandığımda, kollarının ne kadar güçlü olduğu düşündüm. Özel bir şey mi yapıyorsun?”

ÖNEMLİ: Üçüncü aşamada yaptığın iltifatı her zaman kullanmana gerek yok. Sadece ikinci aşamada cevap verdiğinde gergin olduğunu görürsen, yani rahat değilse, üçüncü aşamadaki iltifatı yapıp ortamı yumuşatabilirsin.

Eğer konuya rahat yaklaşıp açık iletişim kuruyorsa, sohbeti derinleştirebilirsin. Hemen arkasından söylediğiyle alakalı detaya girip, daha fazlasını öğrenebilirsin.

Burada öğrendiğin şey, aslında bir iletişim tekniği.

Belki kendi başına bu süreci bir kaç kere pratik etmeye ihtiyacın olabilir. Dilediğin kadar örneklendirmekte özgürsün. Bu süreçle alakalı soruların olursa, yorum kısmında sor. Yardımcı olacağım.

Onun İsteklerini Öğrendikten Sonra Kendi İsteklerini Nasıl Anlatırsın?

Tabii burada sadece onun tarafına bakmak istemiyoruz.

Belki adamın ne istediğini az çok öğrendin. Peki ya senin isteklerin?

Yukarıdaki süreci zaman zaman takip ederek, bir yerden sonra o da sana benzer sorular soracak. Senin isteklerini anlamaya çalışacak.

Yani ideal senaryo bu…

Bütün ilişkiler iletişim üzerine kurulmalı. Ama işin gerçeği, maalesef bunu kimse öğretmediği için, bir çok insan bu konuda zorlanıyor.

Özellikle cinsellik hakkında konuşurken.

Bu yüzden o adamı gerçekten istiyorsan, iletişim konusunda biraz liderlik etmen şart. “Neden hep biz yapıyoruz?” diye dert edersen, maalesef güzel bir ilişki yaşama şansını azaltırsın.

Komple paket bulmak zor.

Liderlik çok önemli! Sen o adama örnek olursan, bir süre sonra o da sana aynısını yapacak. Senin isteklerini soracak.

Ama diyelim ki yapmadı.

Bir iki kere denedin ama sohbetin sonunda “Peki ya sen?” tarzında bir cevap yok. O halde ne yapacaksın?

Burada gerçekten şu konuya dikkat çekmeliyim: Belki de sen onu önemsediğin kadar, o seni önemsemiyor. “Düşman Sevgili” teorisine bakabilirsin. Bu senaryo zaman zaman gerçekleşebilir.

Bu yüzden gözün açık olmalı ve işaretleri takip etmelisin. Düşman Sevgili konusunda daha fazla öğrenmek istiyorsun buraya tıkla.

Diğer durumlarda, karşındaki adam belki çekiniyor olabilir. Yanlış anlaşılmaktan korkuyor olabilir.

Böyle durumlar yapabileceğin sinsi bir yöntem var.

Erkeğe Sevdiğin Şeyleri Yaptırmanın Yolu

Lafı uzatmadan söylüyorum:

Eğer sana yaptığı ve hoşuna giden bir şey varsa, boş boş bakmamalısın. Gülümsemen de yetmez.

Hoşuna gittiğini ve etkilendiğini bilmeli!

“Belimden tutup kendine çektiğinde, bayılıyorum. Beni acayip etkiliyorsun. Daha fazla yap.”

“Bana yatakta şunu şunu yapman beni mahvediyor. Bitiriyorsun resmen… Daha fazla yapabilirsin.”

Gibi cümlelerle, hoşuna giden şeyleri ona anlatabilir ve daha fazla yapmasını söyleyebilirsin.

Söylediğin cümlede önemli olan bir şey var: Adamın egosuna dokunmalısın. Kendini güçlü hissetmeli. Kadınını baştan çıkarabildiğini görmeli.

Bunları fark ettiğinde, hoşlandığın şeyleri tekrar tekrar yapacak.

Eğer beğenmediğin bir davranışı varsa, bunu yine tatlı bir dille egosuna dokunarak söyleyebilirsin:

“Biliyor musun, bu yaptığın değil de şunu yapman, beni daha çok delirtiyor”.

Bunu söylediğinde, adam davranışını değiştirmeyecek mi sanıyorsun?

Kesinlikle değiştirecek.

Senin istediğini daha fazla yapacak.

Ama bunu yaptırmanın tek yolu, ona hoşlandıklarını ve hoşlanmadıklarını söylemek.

Adamın tahmin etmesini bekleyemezsin. Yazının başındaki cümleyi tekrar paylaşıyorum:

“Bir restorana gittiğini düşün. O restorandaki şef, sana seçim hakkı vermek yerine, istediği gibi hizmet sunuyor, istediği yiyeceği önüne koyuyor. Bir bahçıvan düşün… O bahçıvan sana hiç “Bahçenizi nasıl biçmemi istersiniz?” diye sormuyor. Kafasına göre istediğini yapıyor. Halbuki konu sekse geldiğinde, partnerimizin neyden hoşlandığını tahmin ediyoruz, ya da geri bildirim vermeden konuyu yarıda kesiyoruz.” – Paul Joannides, Psy.D.

Anladın mı?

Tekniklerin hepsini anlattım. Yukarıdaki süreci takip ederek, zaman içerisinde sevgilinle güzel bir cinsel hayat kuracaksınız.

Şimdi ekstra bir bölümden bahsedeceğim. Yatakta yanlış anlaşılmalara sebep olmamak için, zaman içerisinde konuşman gereken konular var.

Sana bir konu listesi vereceğim.

Yukarıdaki teknikleri kullanarak bu konuları konuşabilirsin.

Konuşulması Gereken Konular Listesi:

Ne Tür Bir İlişki İstediğini

Uzun süreli mi kısa süreli mi? Arkadaşça mı romantik mi? Cinsel içerikli mi yoksa cinsellik dışı mı?

Ne tür ilişki istediği çok önemli. Belki seninle sadece yatmak istiyor. Ya da arkadaşça görüşmek istiyor. Ya da uzun dönemli bir ilişki istiyor. Emin ol, bazı kadınlardan şunu duydum: Romantik bir ilişki beklerken, görüştüğü adamın sadece seks istediğini keşfeden insanları çok gördüm.

Bu yüzden tahmin etmektense, en başında konuşmak daha mantıklı.

STI Durumu:

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan bahsediyorum. En son ne zaman STI testi yaptırdı? Sonuçları nelerdi? Sen ne zaman STI testi yaptırdın? Sonuçların nelerdi? En son yaptığın testten itibaren kaç kişiyle birlikte oldun? O kişilerin STI durumu neydi?

Bu konu birçok insan için garip olacak. Belki partnerinin kaç kişiyle olduğunu öğrenmek de kıskançlığa sebep olabilir.

Ama emin ol… Bunu en başında öğrenmek, hayatını kurtarabilir. Konu ne kadar rahatsız etse de, bu detayları öğrenmen şart.

Eğer senin STI geçmişin varsa, bunu herhangi bir şey yaşamadan partnerinle paylaşman şart! Sana kötü gözle bakar diye korkma. Eğer böyle yaparsa, zaten o kişiyle birlikte olamayacağını gösteren bir işareti keşfetmiş olursun.

Doğum Kontrolü:

Şu anda doğum kontrolünde misin? Hamileliğe açık mısın? Hangi doğum kontrolü yöntemlerini kullanmak istiyorsun?

“Güvenli Seks” Önlemleri:

Sınırın ne? Hangi önlemleri almak istiyorsun? Hangi cinsel aktiviteleri önlem almadan yapmaya hazırsın?

Cinsel Zevk:

Hangi dokunuşlar hoşuna gidiyor? Hangi bölgelere dokunulması, sana en çok hazzı veriyor? Nasıl dokunulmasından/öpülmesinden/tutulmaktan hoşlanıyorsun?

Not: Bunları keşfetmek için mastürbasyonun öneminden bahsedeyim. Kendi bedenini bu şekilde tanıyabilirsin. Nelerden hoşlandığını böylelikle anlatabilirsin.

Cinsel Şehvet:

Hangi cinsel aktiviteler hoşuna gidiyor ve hangilerini yapmak istiyorsun? Neleri daha çok hiç yapmadın ama deneyebilirsin? Hangilerini denemeye hazırsın? Denemek istediğin fantezilerin var mı?

Cinsel Sınırların:

Hangi cinsel aktiviteleri ve fantezileri keşfetmeye hazır değilsin? Vücudunda dokunulmasını istemediğin bölgeler var mı?

Sadece Tek Bir Konu:

Yukarıda uzunca bir liste verdim. Önemli bir uyarı yapmak istiyorum.

Her seferinde sadece tek bir konuyu konuşmanı öneririm. Birden fazla konuyu aynı sohbet içerisinde yapmamalısın.

Tabii karşındaki insan açık ve rahatsa yapabilirsin. Ama böyle hassas konularda yine dikkatli olmakta fayda var.

Başka bir buluşmada, konuşmak istediğin diğer konuyu açabilirsin.

Zaten ne demiştim?

Tek seferde mükemmel bir cinsel hayat kurmak mümkün değil. Bu bir süreç. Birlikte yaşaya yaşaya, öğrene öğrene devamı gelecek. İstediklerini sadece bu şekilde yaşayabilirsin.

Bu yazıda öğrendiklerini hayatın boyunca kullanacaksın.

Tekrar tekrar kullanacağın bir döngüden bahsettim 🙂

Söylediklerimi tekrar edersen, cinsel hayatınız mükemmel bir noktaya gelecek. Sana sormak istediğim son bir soru var.

Biliyorum hassas bir konu. Daha önce birlikte olduğun kişiyle cinsellik hakkında konuşmayı denedin mi? Nasıl tepkiler aldın?

Cevabını yorum kısmında benimle paylaş.


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  22 replies to "Erkekler Yatakta Ne İster: Birbirinizi %100 Anladığınız Haz Dolu Cinsel Hayatı Nasıl Yaratırsın?"

  • Nur

   Merhaba Alkan bey uzun zamandır blogunuzu takip ediyorum harikasınız çok faydası oldu benim için . Size sormak istediğim konuştuğum biri var herşey harika gidiyor henüz İlişkiye başlamadık karşımdaki insan biraz çekingen bana göre ben artık İlişkiye başlamak istiyorum sizce bu konuda ilk adımı ben atmalımıyım ve atarsam nasıl bir yol izlemeliyim

   • Alkan Öztürk

    Beni uzun zamandır takip ettiğin için teşekkür ederim Nur 🙂 Ancak sorduğun soru tamamen kişisel. Bu blog yazısıyla alakası yok. Benimle birebir konuşmak istersen koçluk programın katılabilirsin. Buradaki formu doldurursan ekip arkadaşlarım dönecek: https://goo.gl/forms/oPhmLIpriAgCE7R53

  • Rahime

   Alkan sorduğun soruya şöyle cevap vermek istiyorum . Henüz ortada ilişki yokken benimle cinsel konulara rahatlıkla giren kişiler oldu . Beni rahatsız eden kısmı da muhabbetin hep bu konular üzerine olmasıydı . Ona diyordum farkında isen muhabbet hep bu konu üzerinde dönüyor . O çok rahat bir şekilde “yani bebeğim bugün bu konudan konuşuyorsak yarın farklı konular olacak ” diyordu ama ınan Alkan İki mesajdan sonra yine konu oraya evriliyordu. Benim yaklaşımım daha farklıydı . Ben önce ruhuma hitap etsin beden daha sonra düşüncesindeyim . Diğer türlüsünü kabul edemiyorum .

   • Alkan Öztürk

    Yani iki de bir konuyu oraya çekiyorsa, niyetiyle alakalı büyük bir işarettir. Benim bahsettiğim konular listesine bakmanı öneririm. Tamam, fantezilerden de bahsedilmesi gerekiyor. Fakat ondan da öncelikli bir konu var. Nedir? Hastalıklar. Aslında konuştuğu konulara da dikkat ederek, niyetini anlayabilirsin. Sen durumun zaten farkına varmışsın 🙂

  • Melike

   Alkancığım ellerine yüreğine sağlık yine çok güzel yazmışsın, Ben konuşmaktan çekinmiyorum, yazdıklarına yakın biçok Soru sordum, bana dönüş Ya sen diye bi Soru gelmedi, bencil bir adamla birlikteyim bunun farkındayım, bnde ona göre davranıyorum, Bu yazdığında dahil olmak üzere hayatıma çok şey kattın, İyi ki varsın

   • Alkan Öztürk

    Bunu duyduğuma çok sevindim Melike 🙂 Bencil diyorsun da, işin doğrusu, bunun da sınırı var. Sen ona önem verdiğin kadar o da sana önem vermeli. Denge olmalı az çok. Bahsettiğim ikinci tekniği kullanarak adamı yine yumuşatmayı deneyebilirsin.

  • Zeynep

   Kadın tecrübesiz, erkek tecrübeli ise ilk ilişkiyi yaşamadan önce bu konuşma yapılmalı mi? Kadının tecrubesizligine karşın süreç yine belirttiğiniz şekilde mi olmalı? Yanitlarsaniz sevinirim:)

   • Alkan Öztürk

    Aslında yukarıda bahsettiğim senaryo, deneyimi olan bir kadın için geçerli. Eğer hiç deneyim olmamışsa, ilk önce kendini mastürbasyon yoluyla tanımanı öneririm. Ama eninde sonunda kendini tamamen tanımak için, bu deneyimi yaşamalısın. Herkesin deneyimi birbirinden farklı olacak. Bu yüzden kendini tanıyabildiğin kadar tanı… Onunla konuş… Ama ilk sefer için beklentini fazlasıyla yüksek tutmamanı öneririm.

  • Nazan

   Ya Alkan bi kere teşekkürler yazıların için. İlisklierler ilgili çok önemli konulara değiniyorsun. Seni basından beri takip ediyorum Sorularına cevap verecek olursam şu anda birlikte olduğum insanla cinsellik konuşuyoruz. Henüz 3-4 aylik bi ilişki ve ben niyetini anlamaya çalışıyordum. Dün onunla konuşma imkanım oldu ve az çok anladim onu. Daha ilişkinin başındayız onun da hayatıyla ilgili bazı seçenekleri var benimde kafamda netlestiremedigim geleceğimde ilişki anlamında nasi bi hayat sürmek istedigimle ilgili düşünceler var. Yanı evlilikle ilgili buna hazır olup olmamakla ilgili ya da en önemlisi karşımdaki kişinin benim için uygun kişi olup olmasıyla ilgili. Bu soruları cevaplamadan çok yakınlaşmak istemiyorum her anlamda. Ama soruna gelirsek partnerimle fiziksel olarak biraraya gelmemiş olsamda cinsellikle ilgili konuşabiliyoruz ve rahatız bu konuda. Ilerde biriyle cinsellik yaşayacak olursam rahatca konuşacağını dusunuyorum istediğim ve istemedigim şeyleri veya ona sorabirim nelerden hoşlandığını, sıkıntı yok. Aslına bakarsan böyle toz pembe bir senaryo çizdim ama benim ilişkilerle ilgili bazı çıkmazlarım var onu profesyonel biriyle konuşmalıyım belki de. Bazen diyorum kendim halledebilirim ama bu zamana kadar çözemedim. Sanırım güvendiğim birinden profesyonel destek almalıyım. Bu sen olabilirsin diye dusunuyorum belki. Bakalım bi düşüneyim bu konuyu. Tekrar teşekkürler.

   • Alkan Öztürk

    Fazla düşünme 🙂 İnsanlar düşüne düşüne zaman kaybediyorlar. Sonunda yine yapman gereken benimle ya da başka bir profesyonelle konuşmak olacak. 10 ay kaybetmek var, ya da 1 günde öğrenmek var. Buraya tıklayarak formu doldur Nazan 🙂 https://goo.gl/forms/rUyGjbIRmfZwWd1o1

  • Emine

   Merhaba en sevdiğim psikoloğum evet konuşmayı denedim ama bunu ilişkiden sonra onun yanından ayrılınca denedim yani mükemmelsin sen ne düşünüyosun gibi ya da üstü kapalı bi şekilde bunu yapmanı da istiyorum sen bundan hoşlanmıyo musun gibi ama maalesef bunu konuşmayı sevmediğini ona bu konular hakkında soru sormamamı ve isteklerimi o anın psikolojisiyle düşünemediğini söyledi sanırım yaşanır biter üstüne konuşulmaz demek istedi yada ben öyle anladım yanıtlayabilirseniz çok sevinirim

   • Alkan Öztürk

    Bir de benim söylediğim gibi dene 🙂 daha sonra tartışalım. Şartları ve ortamı aynen bu yazıda okuduğun hale getirmen gerekiyor. Sonra tekrar bakalım.

  • Merve

   Alkan çok teşekkürler aslinda yazdığın bir çok şeyi uyguluyorum sadece seni okumakla kalmiyorum hayata da geçiriyorum. Ve ne oldu biliyor musun? Bir ay sonra evleniyorum 🙂 iliskimi evlilik üzerine kurmadim tabii. Yada evlilik diye karşı tarafa baskı kurmadim. Sadece doğru insan olduğunu anladığım an doğru kadın olmaya çalıştım. Kendimi törpüledim ama taviz vermeden. Benim bir sorum yok sadece sana teşekkür etmek istedim

   • Alkan Öztürk

    Acayip sevindim 🙂 Tebrik ederim Merve. Dilersen, kısa bir görüşme yapabiliriz detayları konuşmak için. Eyleme geçen insanlarla konuşmayı severim. Haberini bekliyorum alkan[@]askakademi.com adresine mail atabilirsin.

  • nazan

   Merhaba Alkan,
   yazılarını ilgiyle ve merakla okuyorum.
   tanıştığım erkekler ilk tanışma gününde ne hikmetse cinsellikle başlayıp cinsellikle bitirdiler. ikinci görüşmeyi düşünmedim bile. Erkekler ne ister yerine kadınlar ne ister dersek.
   ilk görüşmede cinsellik konuşmak çok itici. Herkesin tercihleri yaşam tarzları farklı. doğal bir arkadaşlık sürecinde söylediğin gibi karşılıklı tanıma ve güven oluştuğunda bu konular konuşulmalı. her iki taraf içinde sağlıklı olan budur diye düşünüyorum. Eğer çok abes tercihler yoksa iki taraf içinde, ilk görüşmede konuşulacak şeyler değil bunlar.

   Cinsellik özeldir, özel olmalı, özel kalmalı.

   • Alkan Öztürk

    Evet, ilk görüşmelerde ben de önermiyorum. Bir çok insanın hata yapacağını ve adam niyetini anlayamadığını bildiğim için, özellikle ertelemek gerek. Cinsellik, güven oluşmaya başladığında konuşulabilir.

  • Noname

   Merhaba Alkan benim de cinselliği rahatça konuşabildigim ilişkimsi bir partnerim var yalnız uygulama kısmında problemli yine çünkü ona güvenmiyorum tabularım da var. Ben uzun ilişki istiyorum o sıkıldığını, kısa süreli ilişki adamı olduğunu söylüyor yine de birbirimizi arzuluyoruz, ben aşığım o sadece hoşlanıyor benden. Ne yapacağım bilmiyorum pişman olurum diye uzak duruyorum ama içimde de kalıyor

   • Alkan Öztürk

    Sana niyetini açık açık söylemiş. Sadece takılmak istediğin belirtmiş oyunlar oynamadan 🙂 Bu güzel. Niyeti değişebilir ama hem zamana ihtiyacı var. Hem de senin bazı şeylere çok dikkat etmen gerekiyor.

    Sinyalleri özellikle doğru anlamalısın. Bu blogdaki bütün yazıları okumanı öneririm. Komple bir ilişki eğitiminden geçmiş olacaksın.

  • Seda

   Peki ya cinsellik konuşup her şey çok guzelken ama pişman olmak? Utanmak ayıp bir şey yapmış hissi?

   • Alkan Öztürk

    Kimin yaptığın bağlı. Sen de mi bu hissi yaşıyorsun? Yaşayan sen isen, konu da seninle alakalı. Büyük ihtimalle kültürden dolayı öğrendiğin olumsuzluklar. Cinsellik kötüdür. Evlilik öncesi olmaz. Cehenemme girersin. Bu tarz düşüncelerden dolayı kendini kötü hissediyorsun.

    Profesyonel birinden destek alırsan, bu konuyu çözebilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.