Yazının ilk bölümünü okumadıysan, buraya tıkla. 

Eskiyle tekrar bir araya gelmenin hiç olumlu yanlarını görmedim. Hangi çift olursa olsun, tekrardan bir araya gelince işler iyiye çirkinleşmeye başlıyor. Geçmişte yapılan kötülükler yüze vuruluyor.

Daha önce bir kere ayrıldığın için, bu sefer ayrılık kelimesini kullanmak daha kolay oluyor. Bazıları her fırsatta ayrılığı öne sürüyor. Ya da bunun tehdidini yapıyor.

Aşk böyle mi yaşanmalı?

Her an tehdit içerisinde olduğunu hissedilerek mi yaşanmalı? Her an ayrılabilirsin düşüncesiyle mi yaşanmalı?

Hayır.

Korku içerisinde aşk ve ya her hangi bir insan ilişkisi yaşanamaz. Yaşanmamalı. İnsan, korku içerisinde aşka odaklanamaz. Şu anda bile hayatında herhangi biri sana korku yaşatıyorsa (bu bir arkadaşın dahi olabilir), onunla ilişkini tekrar gözden geçirmeni öneriyorum. Sanki sana her an kötü davranacakmış, seni aşağılayacakmış gibi hissettiriyorsa, o insanın senin hayatında yeri olmamalı. Onu en başında uyarmalısın. Uyarına kulak vermediğinde ise ona güle güle demelisin. Benim düşüncem böyle.

Tekrar başlanan ilişkilerde korku maalesef iyice artıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi, ayrılık durumunun tekrar gelmesi insanı iyice korkutuyor. Böylelikle doğal ve samimi halinle o insana yaklaşamıyorsun.

Belki kendi davranışlarını tolere etmek zorunda kalıyorsun. Tabii ki incitici davranışların farkına varıp onları azaltmak güzel bir şey. Fakat hayatında yapmaktan zevk aldığın şeyleri bastırmaya hatta hiç yapmamaya başlıyorsun. Bu işte en kötüsü!

Ondan Öğrendiklerin Yeterli – Kabul Et

Ayrılığa olumlu bakmalısın… Her şeyin başlangıcı olduğu gibi, sonu da olacaktır. Hayatın kuralı bu şekilde. Sana Marilyn Monroe’un bir sözünü paylaşayım.

“Bazen güzel şeyler yok olur. Yerine daha güzelleri gelsin diye…” – Marilyn Monroe.

O insandan öğrendiklerine ve sana kattıklarına sadece odaklan. Ona, tüm yaşattıkları için şükret, teşekkür et. İşin güzel tarafı, seni daha da olgunlaştırdı. Büyüdün.

Onunla yaşadığın bu süreç içerisinde yeni şeyler öğrendin. Hayata daha farklı bakmayı öğrendin. Bu olumlu da olabilir, olumsuz da… Ne olduğunun hiçbir önemi yok. Önemli olan, sana katkıda bulunmuş olması.

Bu saatten sonra yapacağın belli:

Sana kattıkları için şükredeceksin. Sonra teşekkür edeceksin. En nihayetinde, hayatını daha güçlü bir insan olarak devam ettireceksin.

Böyle bir bakış açısıyla ayrılığa yaklaşabilen bir insan, bu hayatta her zaman mutlu olur. Mutlu olduğu gibi, insanlığa da katkısı olur.

Unutma!

Ona şükret… Yoluna böylelikle devam et…


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

Leave a Reply

Your email address will not be published.