En büyük hayalin nedir? 

Dünyada nasıl bir iz bırakmak istiyorsun? 

Şunu belirtmeliyim ki, iz derken öyle ismini öyle kocaman duvarlara yazdırmış bir insan olmandan bahsetmiyorum. Tek bir insanın hayatında olumlu bir iz bırakıyorsan dahi, o kişi seni hayatının sonuna kadar mutlu bir şekilde anıyorsa, bu yeterince büyük bir izdir. O halde tekrar soruyorum:

Nasıl bir iz bırakmak istiyorsun? 

Benim kendi hayallerim, düşüncelerim var mesela. Çok okumayı sevdiğim gibi, insanlarla bu bilgileri paylaşmayı da seviyorum. Dışarıda gözlemlediğim bir durumu gelip burada yazı olarak, ya da video olarak paylaşmak hoşuma gidiyor.

Okuduğum ve gördüğüm bir çok şey, hayatımı olumlu anlamda şekillendirdiği için, insanların da hayatlarının bu yönde değişmesini istiyorum. “İstediğin hayatı yaşamak senin elinde” fikrini, insanların aklına kazımak istiyorum.

Eh bu yolda bugüne kadar etkilediğim insanlar olmuşsa, ne mutlu bana 🙂

Bunu yapabilmek için insan önce kendi hayat amacını keşfetmesi gerekir. Bu da hemen olacak bir şey değildir. Örneğin kendimden bahsedeyim:

Lise zamanlarında, bir “terk edilme” hikayesinin ardından ne yapmak istediğime karar vermiştim. Sinirli bir yüz ifadesiyle içimden geçirdiğim cümle şuydu: “Erkeklerin, kadınlarla daha mutlu ilişkiler yaşamalarına destek vereceğim!” demiştim.

Bunu derken o kadar ciddiydim ki, hayatımın uzun bir dönemi tam olarak da bu işi yaptım. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü okurken girişimciliğe atılmıştım bile. Seminerler, eğitimler vermeye başlamıştım bile. Daha sonra kendime dedim ki:

“Neden sadece erkeklere anlatıyorum? Sağlıklı ilişkilerde kadının rolü çoğu zaman ağır basıyor. Onlara da bir şeyler anlatmalıyım.” dedim. Ve Aşk Akademi‘yi de böylelikle başlatmış oldum.

Çok kısa ve özet bir şekilde anlattım fakat yukarıdaki sürece kısaca bakmanı istiyorum. İnsan, hayatında yaşadığı olaylara göre geleceğini şekillendirir. 

Her şey üst üste biniyor ve geleceğimi kendi kararlarıma göre şekillendiriyorum. Kader mevzusuna inanmadığımı daha önce söylemiş miydim?

Şu anda bu yazıyı yazıyor olmamın, kaderimle bir alakası olmadığına inanıyorum. Varsa bir alakası, o da lisedeki “terk ediliş” hikayesidir 🙂

Sana Soruyorum:

Bunu yorumlarda belirtmek zorunda değilsin. Kendi başına bir kağıt üzerinde de düşüncelerini yazabilirsin.

Hayatını BU NOKTAYA getiren serüvenler/hikayeler nelerdi? 


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

Leave a Reply

Your email address will not be published.