Hayatında senin için önemli olanlara vakit ayıramıyor musun?

Bazen sevdiklerini görmezden geldiğini hissedip, pişmanlık hissediyor musun?

Sürekli eksik bir şeylerin olduğunu mu düşünüyor musun?

İnsanların hayatlarında eksiklikler bitmiyor. Acı ama gerçek…

Eksik olan bir şeyin üzerine giderken, bir anda başka bir yerden açık buluyorsun. Onu da halledeyim derken, başka bir açık çıkıyor.

Ben bu tip düşüncelerin içerisine girdiğim zamanlarda, ilk olarak “pes etmek” geçiyor aklımdan. Evet bunu itiraf ediyorum… Bu kadar yazıyor, çiziyor olsam da benim de herkes gibi “negatif” düşüncelerim oluyor.

Fakat şunu biliyorum:

Zihnimizde, büyümemizi engelleyecek bir düşünce HER ZAMAN bulunucak. O lanet olası sesin oturduğu koltuk tam anlamıyla sökülemez. Böyle programlanmışız maalesef.

Fakat her hükümdarın danıştığı insanlar vardır. Akıl hocaları vardır. Daha yüksek yerlerden fikir veren insan ve ya insanlar vardır.

Sen, zihninin akıl hocası olabilirsin.

O, kulağına “Yapamazsın!” dediğinde, “Öyle mi?” diyerek onun farklı düşümesini sağlayabilirsin.

Jonathan Haidt’in “The Happiness Hypothesis” kitabında bu ikiliğe şöyle bir benzetme yapılıyor:

Fil ve Filin Terbiyecisi

Fili serbest bıraktığında, kafasına gelen her şeyi yapacaktır. İstediği yere gidecektir. İstediği yerde otlanacaktır. Ancak terbiyecisi, onu alıştırabilir. Zamanla kontrol altına alabilir. Ona hükmedebilir.

Bize karışan o gıcık ses de aynı şekildedir. O ses, seni her zaman korkutmaya çalışacaktır. Seni engellemeye çalışacaktır. Onu ancak SEN yönetebilirsin.

Dediğim gibi, çoğu zaman ben de vazgeçmek istiyorum. Mesela bu bloğu neden başlattım ki? Neden okuduklarımı, öğrendiklerimi bir de blog üzerinden insanlarla paylaşıyorum ki? Üstelik bir de her gün yapıyorum, neden? 

Şu anda gidip, film de izleyebilirim, daha fazla kitap da okuyabilirim. Öğrendiklerimi kendime saklayarak, diğer insanlardan daha “üst” bir pozisyonda olabilirim.

Bu bencil düşüncelerin sahibi de o fildir.

Peki ya File Nasıl Hükmedebilirsin?

Öncelikle şuna açıklık getireyim: Bir çok insan, o filin söyledikleriyle hayatlarını sürdürecekler. İçinden gelen esas isteklerini bir kenarı atıp, başka insanların beklentilerine göre hayatlarını yaşayacaklar. Bu yazıyı 100 kişi okuyorsa, sadece 1-2 kişi aralarından sıyrılabilecek. Gerçekten tatmin edici bir hayat yaşayacaklar.

Sen başaranlardan olacak mısın?

Devamı yarınki yazımda olacak… Lütfen şimdi aşağıdaki yorum kısmına fikrini bırakarak, benimle paylaş! 🙂


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  2 replies to "Hayatın Neden Kontrolsüz Akıp Gidiyor?"

  • Defne

   Bir kişinin bile hayatını değistirebileceksen ne mutlu sana:) bence insanın yaptığı işten tatmin olmasından daha güzel bisey yok,ve geri bildirim alabileceğim müthiş bir iş,bi de keyif almadıkları işlerde yıllarinı harcayan insanlar var, bisekilde cesaretsizlikten ya da maddi kaygilardan meslek değistiremeyenler…

   • Alkan Öztürk

    O korkuların hepsi gerçek olduğu gibi sahte… En basit haliyle akşam 5te işten çıkıyorsa bir kişi, uyuyana kadar olan zamanını gelecekte yapmak istediği işe ayırabilir.

    Arkadaşlara, partiye, eğlenceye, dizilere hayır diyebilir. Bu eziyeti 2-3 sene çeker. Sonrasında tatmin olduğu hayatı (ve işi yaratmış) olur.

    Çok basit anlattım ama gerçekten isteyen biri, risk almalı. Boş aktivitelere hayır diyebilmeli.

    Bunu ben dahil olmak üzere herkese söylüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.