“Dedem vefat mı etmiş?” diye babama sordum. “Evet…” dedi hafifçe titreyen sesiyle. Yutkumdum… Gözlerimin dolduğunu hissettim. Saklamak için babamın gözlerine bakmamayı tercih ettim. Sanırım o da aynı benim gibi hissediyordu ki gözlerime bakmıyordu.

Sonra bir sessizlik…

İki saat sonra küçük bir çanta alıp evden çıkmıştı zaten… İlginçtir ki daha bir kaç saat önce yeni buluşmuştuk. En son Mayıs/Haziran aylarında kendisini görmüştüm.

Ben de daha bir kaç saat önce Almanya’ya yeni geldiğim için sadece bir kaç saat görüşme vaktimiz oldu. Ben Türkiye’den geldim, o Türkiye’ye gitti.

Bilmiyorum, sende de oluyor mu? Bazen hayatın kendisine o kadar kapılıyorsun ki, diğer değerlerini görmezden geliyorsun. Belki sen işine çok fazla odaklanmış bir insansındır. Ben de öyleyim. Bazen o kadar odaklanıyorum ki hemen yanı başımdaki önemli insanları görmüyorum. Annem, babam, kardeşlerim, dedem, sevdiğim kadın…

Görmüyorsun hiçbirini. Sonra bir gün geliyor, sevdiğin bir insana, kötü bir şey oluyor. Bir anda farkındalık kazanıyorsun. Senin için ne kadar değerli olduğunu anlıyorsun.

Bazen şansını kaybetmiş oluyorsun, bazense şanslı oluyorsun ve o kişiyi görmeye devam ediyorsun. Ders çıkarabiliyorsan, ne ala… Fakat bir çok insan ders çıkarmıyor maalesef. O insan hayatlarından tamamen çıktığında ancak derslerini alıyorlar.

Daha önce hayatını dengeli yaşamaktan bahsetmiştim. Benim kendi hayatımda ne kadar dengesiz bir süreçten geçtiğimi de sana anlatmıştım.

Sen ne kadar dengeli yaşıyorsun?

Ailene, sağlığına, aşk hayatına, kariyerine, ve diğer önemli değerlerine eşit ağırlıkta ilgi gösteriyor musun? Yoksa sadece birine mi odaklanıyorsun?

Hayatımda dengesizliğin ağır bastığı bir dönemde, sevdiğim kadın (kendisi de Psikolog) koçluk yöntemlerinden birini bana uygulamıştı. Hayatının ne kadar dengeli olduğunu anlayabileceğin bir egzersizdi bu. Bunu egzersizi seninle en basit haliyle paylaşmak istiyorum.

Hayat Çarkı: Hayatın Dengesi

Hayatta en temel bazı alanlarımız vardır: Aile & Arkadaşlıklar, Aşk, Kariyer, Finansal, Sağlık, Spiritüel… Senin kendi hayatında önemli bulduğun bütün değerleri genel kategori şeklinde, çarkın içerisinde bölümlere ayırmalısın.hayat carki

Daha sonra hepsine teker teker, 1-10 arası puan vereceksin. Puanlandırmayı yaparken kendine şu soruyu sor:

Hayatımın bu alanında ne kadar memnunum?

Puanlamaların benzerliği, hayatının dengesini sana gösterecektir. Bazılarının arasında uçurum farkı varsa eğer, hayatını daha dengesiz bir şekilde yaşıyorsun demektir. Şöyle düşün:

Yuvarlak olmayan bir çark, düzgünce dönebilir mi?

Puanlandırmanı yaptıktan sonra sonuçlarını yorum kısmında benimle paylaş. Karşılıklı değerlendirme yapalım!


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  4 replies to "Hayatındaki Dengeyi Anlamanın Yolu"

  • Sc

   Aşk (1puan)
   Arkadaşlık(1)
   Kariyer (-1)
   Finansal(4)
   Sağlık(8)
   Aile(4)

   • Alkan Öztürk

    Senin örneğinde mesela büyük bir dengesizlik var Sercan. Yerinde olsaydım en çok kafayı taktıklarına ilk önce odaklanırdım. Hepsini teker teker ZAMAN İÇERİSİNDE yükseltmeye odaklanmalısın.

  • Betül

   Aşk (0)
   Arkadaşlık(6)
   Kariyer (1)
   Finansal(2)
   Sağlık(8)
   Aile(4)
   Kişisel gelişim (3)
   Fiziksel ortam(0)
   Eğlence(0)
   Sanırım ölüyüm

   • Alkan Öztürk

    Ölü değilsin. Değişim için ilk adımı attın 🙂 Bu alanlardan hangisini önümüzdeki 3 ay içinde değiştirmek istersin?

Leave a Reply

Your email address will not be published.