Ellerim ters dönmüş bir şekilde sırtımda duruyorlar. Geriye doğru eğilmişim, ağzım sonuna kadar açık, karnımdan nefes alıyorum… Bu duruşu anlatmak, yazı konusunda ustalığı gerektirir.

Fakat enteresan pozisyonlarda Bio-Energetic egzersizlerini sabahın erken saatlerinde uyguluyordum. Ne olduğunu merak ediyorsan internette araştırabilirsin.

Bu benim sabah rutinimin bir parçası.

Ama sadece BİR parçası…

Evet, güne başlamadan evvel beni günün kendisine hazırlayacak bir rutinim/ritüelim var. Her sabah uyanır uyanmaz rutinin aynı parçalarını arka arkaya yapıyorum.

Yaklaşık 1 saatimi alıyor.

Fakat sadece bu 1 saat, gününüm gidişatını tamamen değiştiriyor!

Bugün sabah ritüellerinden bahsetmek istedim. Ne kadar etkili olduğunu bir kere daha anlayınca, heyecanlı bir şekilde laptopun karşısına oturdum. Bu müthiş şeyden senin de haberin olsun istedim.

Sen de hayatını (günlerini) en üst seviyelerde yaşa istiyorum.

İlk defa sabah ritüelini hayatıma geçirdiğim zaman 2,5 sene önceydi. Ancak geçen sene Hal Elrod’un The Miracle Morning kitabını okuduktan sonra bu ritüelimi en üst seviyelerde yaşamaya başladım.

Türkçe çevirisi var mı bilmiyorum fakat İngilizcen varsa, siparişini vermeni ısrarla öneririm.

Sabaha ritüellerinin bazı faydaları şöyle:

 • Enerjini arttırıyor.
 • Odağını güçlendiriyor.
 • Mutlu oluyorsun.
 • Güçlü hissediyorsun.

İnan sağladığı faydaların bence sonu yok. En azından benim hayatımda böyle. Hal Elrod’un önerisini özetle sana da vereyim…

Onun en etkili bulduğu ve önerdiği sabah ritüeli, SAVERS ismiyle özetlenebilir. Şimdi kısaca SAVERS’in teker teker ne olduğunu anlatayım:

SAVERS Sabah Ritüeli

Silence (Sessizlik):

Meditasyon ya da basit bir şekilde balkonda sessizce nefes alıp vermen… Zihnin sakinliği en önde gelen faktörlerden biridir.

Affirmations (Olumlamalar):

Neuro Linguistic Programming (NLP) hakkında bilgin varsa, duymuşsun. Kendine sesli bir şekilde söylediğin cümlelere olumlama deniliyor. “Ben mutlu bir insanım.”, “Ben başarılıyım.” gibi cümlelerden bahsediyorum.

Visualization (Görselleştirme):

Burada da arzuladığın hayatını canlı bir şekilde görselleştiriyorsun. Mümkün olduğunca bir çok duyunu işin içine dahil ederek, o hayatı ve ya herhangi bir şeyi gözünün önünde canlandırıyorsun.

Exercise (Egzersiz):

Her şey açık. Mutlaka egzersiz de sabah ritüelinin bir parçası olmalı.

Reading (Okumak):

Okumak okumak okumak… İsmini bize duyuran bir çok başarılı insanın en büyük hobilerinden biri de kitap okumaktır. Sen de sabah saatlerinde bunu yap.

Scribing (Yazmak):

Küçük bir defterin olsun. Sabahları otur ve düşüncelerini o deftere yaz. Ben bunu 1,5 senedir her sabah yapmaya çalışıyorum.

Hayatımı derinden etkileyen alışkanlığım budur diyebilirim. Hatta ekstra yardım olsun diye yazarken cevabını verdiğim 3 soruyu da seninle paylaşayım.

 1. Neye şükrediyorum?
 2. Beni heyecanlandıran şeyler nedir?
 3. Bugün 100% gerçekleştireceğim sorumluluğum nedir?

Evet, SAVERS’in açıklamasını kısaca okudun. Senden istediğim, yukarıdaki alışkanlıklardan bazılarını (ya da hepsini), önümüzdeki 3 günün sabahında yapmandır.

Sonra fikirlerini ve hislerini, bu yazının yorum kısmında benimle paylaş. Bakalım neler olmuş 🙂

Yazıda anlatılanlar hoşuna gittiyse, bu yazının linkini minimum 1 arkadaşınla paylaşmanı rica edeceğim. Bu güzelliği ve gücü, dünyaya birlikte yayalım.


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  4 replies to "Hayatını Mıknatıs Gibi Kılmanın Bir Yolu"

  • Nezer

   Sagol Alkan,guzel yazi bende uyguluyacagim (y)

   • Alkan Öztürk

    Beğenmene sevindim Nezer 🙂

  • Nil

   Muhteşemm en çokmihtiyacım olan biligiyi verdiniz bana

Leave a Reply

Your email address will not be published.