Bilgeliğiyle tanınan bir öğretmene, öğrencilerinden biri bir gün sorar. “Dünya’da nasıl bir değişiklik yapacağınızı umuyorsunuz?” der.

Bir kaç saniye düşündükten sonra, öyle bir ümidinin olmadığını söyler: “Benim esas anlatmak istediğimi anlayan insanlar, açıkça söylememi beklemezler; anlamayanlar ise istedikleri kadar dinlesin, sesim kısılana kadar konuşayım, hiçbir değişiklik olmaz.” der.

Öğrencinin aklı karışır.

“Fakat düşüncelerinizle herhangi bir değişiklik yapamazsanız, neden bu kadar anlatıyorsunuz, öğretiyorsunuz?”

Öğretmen gülümser.

“Kuşlar neden şarkı söyler?”

Bu hikayeyi az önce okudum. Seninle de paylaşmak istedim. Şimdi düşünüyorsundur tabii: “Nereye varmak istiyorsun Alkan?”. Geliyorum, geliyorum… Merak etme 😉

Hayatta İstediklerini Nasıl Alırsın?

Peter Drucker’ın sözüyle başlayalım:

Geleceği tahmin etmenin en iyi yöntemi, onu yaratmaktır.

Hayatta istediğini almak üzere oluşan 3 farklı akım vardır. Tam olarak akım denilemez belki ama ben öyle demeyi tercih ettim. Kazanmak, Çekim, Yaratmak… Şimdi sana üçünü de anlatacağım. Bazıları mutlaka tanıdık gelecektir.

1. Kazanma Düşüncesi

Bu batılı anlayışın oturttuğu bir düşünce sistemidir diyebilirim. Geçmişi hakkında pek bilgim olduğunu söyleyemem ama batı kültüründe “popüler” olan bir yaklaşımdır.

“İstediğin bir şey varsa, onu gidip alacaksın!”

Bu yolda karşına çıkan ne olursa olsun, görmezden geleceksin ya da ezip geçeceksin. Ancak bu şekilde savaşarak, istediklerini alabilirsin.

Kazanma düşüncesinin anlattığı tam olarak budur. Ben de yabancı mecraları takip ettiğim için, bir müddet bu düşünceyle hayatımı sürdürmüştüm. Hala zaman zaman etkisinde olduğumu da itiraf etmeliyim.

Fakat gel gör ki, benim şahsi deneyimim şöyle; İnanılmaz stres yaratan bir yaklaşımdır. İstediğini elde edemediğinde, sahip olabileceğin tek şey var:

Mutsuzluk.

2. Çekim Düşüncesi

Çekim yasasını duymuşsundur.

“İstediğin bir şey varsa, onu evrenden/tanrıdan/allahtan iste ve böylelikle zamanı geldiğinde sana verilecektir.” gibi açıklayabilirim.

Konuştuğum bir çok kadın danışanımda bu yaklaşımın olduğunu görüyorum. Bu düşüncenin de kötü tarafı, fazlasıyla pasif kalmasıdır. Böyle yaklaşan insanlar genelde sadece işin “isteme” kısmını gerçekleştiriyorlar. Eylem kısmını görmezden geliyorlar.

Yazarken düşünüyorum da, Kazanma Düşüncesinde eril enerji varken, Çekim Düşüncesinde dişil bir enerji var. Her neyse… Son düşünceden bahsedeyim:

3. Yaratma Düşüncesi

İnsanlar vaziyetleri için her zaman çevresindeki durumları suçlarlar. Ben durumlara inanmam. Bu dünyada bir şeyler başarmış insanlar, ayağa kalkarlar ve istedikleri durumu ararlar. Onu bulamadıklarında ise, o durumu yaratırlar. – George Bernard Shaw

Bu yaklaşıma bayılıyorum. Ne kazanma düşüncesinin agresifliği var, ne de çekim düşüncesinin pasifliği… Hayatta istediğin bir şey varsa eğer, onu yaratmak (oluşturmak) sana bağlıdır.

Neye ihtiyacın olduğunu belirleyeceksin ve o ihtiyaçları toplayacaksın. Bir bütüne getirdiğinde ise, o hayatı yaratmış oluyorsun. Bu kadar basit.

Örnek vereyim: Zayıflamak ve daha fit görünmek istiyorsun. 10 kilo vermek istediğini düşünelim. Bu durumda kendini “10 kilo vereceğim”e odaklamaktansa, “10 kilo vermiş bir kadın nasıl davranırdı? Gün içerisinde neler yapardı?” sorusuyla yaklaşmak gerekiyor. Yani kısacası, 10 kilo vermiş gibi bir hayatı kendine yaratıp, bugünden itibaren öyle yaşamalısın.

Soru Soruyorum:

Sana nasıl bir hayat yaratmak (oluşturmak) istiyorsun? Cevabını yorum kısmında bana bildir 🙂


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  8 replies to "Hayattan İstediğini Nasıl Elde Edersin?"

  • Ayşegül

   sevgi dolu sevdigi seyleri yapmak isteyen lakin benim en buyuk eksigim cesaret korkularimdan arinamamak adlandirma sıkıntım gelecegime hayallerime bile perde çekiyor

   • Alkan Öztürk

    Cesaret sıkıntın varsa eğer, bu duruma alışman gerekir. Yani korkularının üzerine gitmeye alışmalısın. Bunu HER GÜN küçük bir risk alarak yapabilirsin. Aramaktan çekindiğin birisini aramak gibi mesela. Olabildiğince küçük adımlara atmak lazım. Ama bun düzenli bir şekilde yaptığında, zamanla istediğin yerlere gelirsin. Cesaretli bir kadın olabilirsin

  • samet x

   Ben istediğim hayat biri olup beni sevecek bende seveceğim ikimizinde birbirimizden baskasini gormuyecek ve aşkmiz sonsuz olacak

   • Alkan Öztürk

    Bu yolda inşallah istediğin yerlere gelirsin Samet 🙂

  • Nil

   Kendime yaratmak istediğim hayat hayat arkadaşıma bir an evvel sahip olmak çok sevmek ve sevilmek yanlızlık düşümcesinden önce bir sıyrılıp ben yerine biz diyebileceğim bir birliktelik ve bu birliktelikle bir evlat edinmek şevkate ihtiyacı olan bir çok çocuk var bu ailemledede müteva basit bir hayat diğil maddi sıkıntı gütmiyeceğimiz varlıklı ,sonderece keyifli bir ev hayvanlarla dolu bahçeli bol seyahatli neşeli dostlarımla tüm güzelliklerimizi paylaşabileceğim sağlıklı bir yaşam istiyorum .

  • seren

   Yazilarinizla ve sizinle yeni tanistim ne yazik ki . ne yazik ki diyorum çünkü çok geç kaldığımı farkettim . nasıl bir hayat oluşturmak istiyorum? Mutluluk anında bunun farkına varıp tadını çıkarabileceğim , mutsuzluk anında çözüm yolu üretip o yolda yürüyecek kadar cesur olduğum bir hayat istiyorum. Yeni yeni böyle olmaya başladım. Ahh ne büyük sıkıntıymıs oysa .bu enerjimden diger insanlarin da etkilendiği bir hayat düşlüyorum tabi ki .

   • Alkan Öztürk

    Mutluluk anında bunun farkına varıp tadını çıkarabileceğim , mutsuzluk anında çözüm yolu üretip o yolda yürüyecek kadar cesur olduğum bir hayat istiyorum

    Bu çok güzel 🙂 Geç tanışmış olsak da geç kalmadın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.