Az önce oturmuş, meditasyon yapıyordum.

Son zamanlarda biraz aksattığımı itiraf etmeliyim. Ama çok da geç kalmamak adına bu sabah uyanır uyanmaz böyle bir plan yapmıştım.

Yirmi dakika meditasyonun ardından oturduğum yerde kaldım, düşündüm. Genelde meditasyon sonrası aklıma bazı düşünceler gelir. Bir yerde odaklanır kalırım. Sonra iyice derinlemesine düşünmeye başlarım. Böyle olunca da düşüncelerimi seninle paylaşmak istiyorum. Bildiğin ilham geliyor. 🙂

Bu sabah ne düşündüm, biliyor musun?

Geçmişte kendime koyduğum hedefler aklıma geldi. Büyük ve küçük hedefler… Mesela Lise zamanlarımda sınavlarda almayı hedeflediğim puanlar… Spor yaparken ulaşmayı hedeflediğim vücut fitliği… Koçluk yaparak ulaşmak istediğim aylık gelir seviyesi…

Bunlar gibi geçmişte kalan bir çok hedefi düşündüm. Genelinde benzer bir sonucun gerçekleştiğini fark ettim:

Koyduğum hedeflerin her zaman bir tık gerisinde olan sonuçlar aldım.

Boşuna dememişler: „Aya ulaşmak istiyorsan, yıldızları hedef al“ diye. Kendi hayatımda bu sözün gerçekliği üzerinde düşünüp durdum.

Sadece bu söz de değil. Okuduğum bir çok kitapta, hedeflerin yüksek tutulması gerektiği söyleniyordu. Eh bilirsin, bu tip kitapları okuyorsun ve tavsiyeler alıyorsun. Fakat neden o tavsiyenin verildiğiyle alakalı tam bir anlam bulamıyorsun.

Sonra deneyim kazanarak tavsiyenin amacını anlıyorsun.

Dolayısıyla çok da gerçekçi hedefler koymamak gerek. Uçuk hedefler… Belki milletin güleceği hedefler koymak gerek. Ama şunun da farkında olmalı: Amaç, o uçuk hedeflere ulaşmak değil. Olursa, ne mutlu bana. Ama olmazsa da, ana hedefin altında kalan diğer hedeflerle mutlu olmayı bilmek gerek.

Koyduğun Hedeflerini Tekrar Gözden Geçir

Bu yüzden 2017 için koyduğun hedefler varsa, tekrar üzerinden geçmeni öneririm. Notlarına, düşüncelerine tekrar bir bak.

Hepsini tekrar gözden geçir. Daha da zorlaştır (yükselt). Öyle bir seviyeye getir ki, gerçekleşmesinden şüphe duy. Tabii hiçbir şekilde inanmadığın seviyeye getirmeni önermiyorum. „Olabilir ama ihtimali çok düşük“ seviyelerine getirmeni öneriyorum.

Sonra bu hedefe sıkı sıkıya sarılmalısın 🙂

Son bir soru sorarak bitirmek istiyorum:

Beş sene sonrası için koyduğun bir hedefi, önümüzdeki 6 ayda nasıl gerçekleştirebilirsin?

Cevabını yorum kısmında benimle paylaş. Sorunun üzerinden en az 10 dakika düşünmeni öneriyorum. Altı ay içinde yapabileceklerin seni şaşırtabilir.


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  11 replies to "Hedeflerine Ulaşamamanın En Büyük Sebebi (En Önemlisi)"

  • zeynep palamutlu

   Biraz şans ve çokta çabalamak ile ilgili sanırım.Hedefi belirledikten sonra araştırmak bilgi toplamak…
   Üzerine gitip pes etmemek.Engelere rağmen motivasyonu düşürmemek…biraz dinlenip sonra yeniden devam etmek…
   Fakat bana sorarsanız en önemlisi o hedefe ulaşmak aslında bizi nekadar mutlu ederi daha en başta sorgulamak..

   • Alkan Öztürk

    Son söylediğine kesinlikle katılıyorum 🙂 Hedefin neler yaratacağını görmek insanı daha mutlu eder.

  • Tuğçenur atak

   5 sene sonra kendime koyduğum hedef, ilk olarak okulumu bitirmek iyi bir şekilde. Mesleğimi elime almam iyi şekilde yürütmem iyi veya kötü şeyler olucak ama bu dünyada ölümden başka herşeye çözüm vardır herşeyin üstesinden bir şekilde gelinir, ama daha önce yaşadığım hataları gözden geçirince kendime kızıyorum ama ınsan hata yapa yapa öğteniyo bazı şeyleri ve bazen diyorum iyikide yaşamışım öğrenmişim bidaha yapmıycağımı bilemem ama en azından kime nasıl davranıcağımı öğrendim birazda olsa dahasınıda öğrenicem inşallah bakalım, dün doğum günümdü 19 yaşıma girdim, inşallah yeni yaşım bana üzüntü,kırgınlıklar,pişmanlıklar v.s getirmez ve şöyle kararlar aldım yenı yasımda. Büyük konuşmak istemiyorum ama uzun bir süre bir ilişki yaşamak istemiyorum, elbelt önüme erkek çıkıcak ama bu demek oluyoki onunla hemen bişeyler yasıycam ve kısacası eski tuğçe yok artık yeni yaşımla beraber yeni bir tuğçe doğdu herşeyin hayırlısı olsun, kendinize iyi bakın alkan bey. 🙂

   • Alkan Öztürk

    Yorumun için teşekkür ederim Tuğçenur 🙂 Umarım istediklerine bir an evvel kavuşursun. Kendine iyi bak 😉

  • Şennur Yıldırım

   Önümüzde ki 5 yıl içinde yapmayı düşündüğüm bir hedefim yok…Sadece kazancımı nasıl daha iyi hale getirebilirim diye kısa vadede düşüncelerim var…Sevgilerimle

   • Alkan Öztürk

    Bunun değişmesi gerekir 🙂 Yani tabii daha tatmin edici bir hayat düşünüyorsan

  • Jale

   Tabiki de çok çalışarak

  • Nil

   mucize olması gerek

  • Seval

   5 yıllık hedeflere ulaştıracak daha Küçük diğer adımları belirlerdim öncelikle.ve amacima rezone olurdum.enerjisel çalışmalar yapardım.bilinçaltı olumsuz kök inançlarımdan arinmaya çalişirdim.olmasını istediklerimi imagine ederdim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.