“Bir gün öleceğini düşünürsen, üzülecek pek de bir şey kalmıyor.”

Yukarıdaki cümleyi, ölümden korkan bir insan söylemiş gibi geliyor olabilir. Ama işin gerçeği farklı…

Nerede okudum bu cümleyi hatırlamıyorum ama konuyu genel anlamda şuydu:

Bazen o kadar ufak şeylere günlerce, haftalarca hatta yıllarca üzülüyoruz ki, geriye kalan hayatımızı mutlu ya da “verimli” yaşamak yerine, perişan halde geçiriyoruz.

Örnek vermek istiyorum. Son zamanlarda aldığım mailler arasında sürekli tekrar eden konulardan bir tanesi, ayrılık. Bir anda ortadan kaybolan erkekler. Her şey güzel giderken, bir anda her şeyin berbat gidiyor olması…

İnsanlar ilişkinin bitiminden sonra uzun bir süre üzülüyorlar. Haftalarca, aylarca hatta yıllarca üzülenler var. İlla sen de ben de geçmişte biten bir ilişkimiz için üzülmüşüzdür. Senin ne kadar üzüldüğünü bilmiyorum ama benim aylarca üzüldüğüm bir kaç ilişkim olmuştu.

O zamanlar tecrübesizliğin de getirdiği bir üzüntüydü açıkçası. Şimdi geriye dönüp bakınca, boşu boşuna “üzülerek” vaktimi harcamışım diyorum. Tabii bu arada hiç pişman değilim.

Yaşadığım bütün olaylar, benim bugüne gelmeme sebep oldu. Bu yüzden geçirdiğim her döneme sonsuz şükürler olsun.

Yapılması gereken en doğru davranış da bana göre aynen budur:

Yaşadığın olaya, öğrendiklerine şükredip, hayatının geri kalanını verimli yaşamaya devam etmektir.

Dünyada verilmiş bu kısa sürede, önemli zamanlarını üzülerek geçiriyorsan, hayatının değerini anlamamışsındır. Olay bu kadar basit.

Başka Bir Dünyada Mutlu Olamazsın

Bazı insanları, ölümden sonraki yaşam rahatlıyor sanırım. Bu apayrı bir konu ama bir iki cümle de bununla alakalı yazmak istiyorum.

Bu dünyada istediğini alamayan ve bütün mutluluğunu “diğer” dünyaya bırakan insanlara şaşırıyorum bazen. Buradaki zamanın değerini bilmediğinde, orada mucizevi bir şekilde daha iyisini mi yaşayacaksın?

Bu sorunun cevabını ben veremiyorum. Başkasının da verebileceğini sanmıyorum. Ama diğer dünyadaki mutluluğa kendini o kadar çok bağlamış insanlar var ki, şaşırıyorum gerçekten.

Her şey orasıyla alakalı olsaydı, burada olmanın ne anlamı var? Yine kendi fikrimi söylüyorum: İlk önce buradaki zamanın değerini bilmek gerek.

Bir gün bu zamanın sonunun geleceğini bilerek, ufak tefek şeylere üzülmemek gerekiyor. Kendinle alakalı olmayan bir hayat amacın varsa (Afrika’daki insanlara yardım etmek gibi), o amaç içerisinde yaşadıklarına üzülebilirsin. Bu güçlü bir durumdur.

Amacın doğrultusunda seni daha da güçlendirir.

Fakat 3 yılını birlikte geçirdiğin biriyle olan ayrılığına “uzun bir süre” üzülüyorsan, bence bencillikten başka bir şey yapmıyorsun. Ne zamanının değerini bilmişsin, ne de bu dünyada kendinden daha büyük bir amacın var.

NOT: Ayrılıklara hiç üzülme demiyorum. Duygusuz olmaktan da bahsetmedim. Ayrılıktan sonra üzülmen gayet normal. Fakat bu üzüntü haftalarca ve aylarca sürüyorsa, orada dur.

Geçmişte karşılaştığım bir cümleyle bu yazıyı bitirmek istiyorum:

“Herkes gibi ben de üzülürüm. Sonuna kadar üzüntümü yaşarım. Ağlarım, kendimi mahvederim. Ama bu üzüntü hiçbir zaman 24 saatten fazla sürmez.”

Sen ne düşünüyorsun? Yorum kısmında benimle paylaş! 🙂


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  15 replies to "Hüzünlü Olaylara Karşı Güçlü Durmanın Yolu"

  • Nurdan

   Benim uzuntumde 48 saat suruyor super bir yazi tesekkurler

   • Alkan Öztürk

    Nurdan Hanım, bu sırrınızı insanlarla da paylaşırsanız sevinirim 🙂

  • Nilüfer Öz

   Çok haklısınız:)
   Hayatımıza giren her insan ve yaşadığımız herbir olay bize birşeyler öğretiyor. Hiçbirşey tesadüf değil ve hepsinin bir sebebi var. Bunları hatırda tutarak, dersimizi almalı ve yolumuza devam etmeliyiz. Hayatın ve kendimizin değerini bilerek, umutla ve neşeyle..

   • Alkan Öztürk

    Kesinlikle öyle Nilüfer Hanım 🙂 Her olayın bir öğretici tarafı vardır. Mutlu ve güçlü bir hayat yaşamak için bu öğretici taraflara odaklanmak gerekiyor. Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

  • pelin

   kesinlikle katılıyorum..

   • Alkan Öztürk

    Teşekkürler Pelin 🙂

  • Serap Balcı

   Bu harika yazı için çok teşekkür ederim gerçekten çok haklısın ben boşandım ve sonrasında büyük bir aşk yaşadım ve ayrıldım.. üzülmedim mi elbette ki çok üzüldüm ama yaşadıklarımdan alman gereken hayat derslerini alarak daha güçlü bir şekilde hayatıma devam ettim asla beni yıkmasına izin vermedim. Bunu yapmak elbette ki hiç kolay olmuyor ama sürekli acı çekmek hiç bana göre değil yaşam çok güzel Alkan 😉

   • Alkan Öztürk

    Aynen öyle 🙂 Acıların da yeri vardır mutlaka hayatta. Ama hüzünlü bir olaya takılıp kalmak için hayat çok kısa. Hayat kısa olduğu gibi, zamanımız da çok değerli

  • janis

   uzuntum 3 gun surer…ilk gunu kendime uzulurum, diger 2 gun egodan dolayı uzuldugumun farkina varirim; onu da dibine kadar yasarim. sonra da hicbir sey olmamis gibi hayatima devam ederim :))

   • Alkan Öztürk

    Bunu yapabiliyorsan, özel bir güce sahipsin bence. Ben de aynı senin modeldenim diyebilirim 🙂

  • Diva

   iyiki keşfettim sizi. Sevdim.. evet ben de sadece 2 hafta kadar üzüldüm. sonra geçti gitti. Demekki normalim 🙂

  • Nil

   Geçen mail ile paylaşmıştım biliyorsunuz 3 yıllık ilşkimi her ikimiz içinde severek ayrılmak çok üzücü …Dramatik oldu biraz ama gerçekten öldürmüyor güçlendiriyor 48 yaşındayım ve hayatı seviyorum .Kimse limsenin odak noktası değil başlamışsa bir gün öyle yada böyle ayrılık var sonunda ..Bu inancımla herzaman önüme bakıyorum bu onu unutmak değil güzel bir anı olduğuna tecrübe olduğuna inanarak göz yaşım 24 saati geçmiyor.

   • Alkan Öztürk

    Güzel 🙂 Bu anlayışta olmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Tebrikler

  • Defne

   Yaşadıgım tecrübeler üzüntü süremi de azaltti :)en mutlu olduğum ilişkim ,bittiğınde en az üzüldügüm ilişkim oldu , ne garip değil mi, çünkü tamamen duygularımla yaşadim, dogru bildiklerimi yaptım ve sorunun tamamen benden kaynaklanmadiginı biliyorum,herseyi kisisel algılamamak gerek, karşı tarafında kendine göre çözemedığı seyler olabilir,sonuçta her acı zamanla azaliyor ve bitiyor, sonsuza kadar süren acı yok, bunu bilerek yaşamak rahatlatıcı…

   • Alkan Öztürk

    Duygusuzlaştığını ya da aşka inancının azaldığını düşünme sakın. Tam aksine, bu deneyimler seni daha güçlü bir kadın yapıyor.

    Ayakların yere daha sağlam basıyor. Ne istediğini daha iyi biliyorsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.