Bu yazı, iki bölümlük bir serinin ikinci kısmıdır. İlk kısmını okumadıysan buraya tıkla.

Gelelim ikinci sebebe:

Hayatının Oturmamış Olması

Bir başka sebebi de, erkeğin kendini geliştirmemiş olmasıdır. Geliştirmekten kastım şu: “Evliliği düşünüyor ama hayatı oturmadığı için evlilikten kaçınıyor.”.


Hayatı oturtmak bir çok farklı alanda gerçekleşebilir; Finansal, kariyer, hobiler, hayalleri… Adamın aklında daha yapmak istediği hayalleri ve hedefleri varsa, evliliğe karar vermesi gerçekten büyük bir risk barındırıyor.

Riskin farkında olması, bu erkeğin aynı zamanda olgunluğunu da gösterir. Kendini sana tamamen veremeyeceği için ve evliliğinizde problemler yaratmak istemediğinden, evlilikten kaçınır.

Böyle bir durumla karşı karşıyaysan, aslında olumlu bir noktadasın bana göre. Bu erkek, hayatına önem veren biri. Evliliğinde de sana inanılmaz önem ve değer verebilir.

Ancak desteğe ihtiyacı var…

Durum buysa, evlilik sohbetinden kaçınmanı öneriyorum. Onun hayatında büyük bir destekleyici olduğunda, senin yerin ayrı olacaktır zaten.

Zamanı geldiğinde, seninle evliliğe doğru adım atmak isteyecektir. Ancak burada şu soruyu sormak gerek:

Sen onu beklemek istiyor musun? Bir an önce biriyle evlenmeyi mi tercih edersin yoksa hayatına önem veren bir erkekle mi evlenmek istersin?

Mutluluk için bazen sabretmek gerekir.

Kadının Aşırı Muhtaçlığı

Dua ediyorum ki inşallah bu sebepten dolayı bu sorunu yaşamıyorsundur. Ne kadar gönülden istesem de, bir çok kadının yaşadığı sebep tam olarak budur.

Yaşının geldiği düşüncesinden dolayı, karşılaştığın ve hoşuna giden ilk erkekle hemen evlilik düşüncesine giren kadınlardan bahsediyorum. Limitinin neredeyse dolmak üzere olduğu düşüncesi bazı kadınlarda panik yaratır. Bunu açıkça söyleyebilirim. Bu yaklaşım, her erkeğin gözünde en itici yaklaşımlardan biridir.

Şimdi ben yukarıdaki cümleyi direkt olarak söyledim ama genelde bu süreç bilinçaltında geçen bir süreçtir. Yani kadınlar bunu bilinçli düşündüklerinde kabul etmezler. Eh neden kabul etsinler ki? İtici bir yaklaşım, öyle değil mi?

Ama sen kendini herkesten daha iyi biliyorsun. Yani burada seni 16 paragrafla ikna etmek zorunda değilim. Kendine sorduğunda, cevabını zaten bulacaksın.

Açık konuşalım: Kadınlar, beden dili okumayı erkeklerden daha iyi becerirler. Yaratılışları buna elverişlidir. Fakat erkekler de muhtaçlığı kilometrelerce öteden hissedebilirler.

Yani bir an önce evlenmek için acele ediyorsan, muhtemelen karşındaki adama muhtaçlığını istemeden hissettiriyorsun.

Muhtaçlığa girmemek için ilk önce aşık olduğun bir hayatının olmasından her zaman bahsederim. Her dakikasını dolu dolu yaşadığın, mutluluk içinde geçirdiğin bir hayatı yaratmalısın kendine.

Öyle bir hayatın olduğunda, evlilik için daha doğru bir karar verebilirsin. Bir kaç sene (ya da ay) sonra mutsuz bir şekide evlilik yaşamaktansa, ilk önce aşık olduğun bir hayatı yaratmalısın. Senin hayatına ve standartlarına ayak uyduracak bir erkek bulduğun taktirde, çok daha mutlu bir evlilik gerçekleştirebilirsiniz.

Şöyle yapalım mı? Bu yazının altına, yorum kısmında düşüncelerini benimle paylaş. Karşılıklı konuşalım ve aklında olan herhangi bir soruya da böylelikle cevap verebilirim 🙂


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  14 replies to "Konu Evliliğe Gelince Erkekler Neden Geri Adım Atar? (2.Bölüm)"

  • Sinem

   Bizim sıkıntımız 1.uzak bir şehirde çalışıyor 2. Eski defteri henüz kapatamamış… İhanete uğramış zamanında sindiremiyor ve kızdan hâlâ bir af dileme yada pişmanlık sözü duyarak egosunu tatmin etmek istiyor,ya da geri dönmek! Bilmiyorum..Çok yoruldum ben gerçekten.

   • Alkan Öztürk

    Geçmişini bırakamayan kişilerle bence uğraşılmaz. Uğraşılmaz kişilerle de uğraşmaya devam eden insanlar, bence psikopatlar 🙂

  • Nigara

   Çok doğru yazmışsın. Seni mutlu eden bir dünya,kendini ifade edebileceğin bir hayat yaratmayı başardığın an gerçekten mutlu olabilirsin. Ellerine sağlık, çok güzel ve faydalı bir yazı.

  • Sema

   Ben aşkımdan ölsem de ona belli etmemeye çalışıyorum.iş saatlerinde aramıyorum, o aramadıkça. Görüşmek istediğinde görüşüyorum ona özgür olduğunu gösteriyorum. Hiçbir problemi olduğunu sanmıyorum, emekli kendi işi var 12 sene önce boşanmış, 1 oğlu var o da evli başka şehirde ama konu evliliğe gelince akşileşiyor ve bizimkisi yatak ilişkisi diyor. Halbuki birlikte heran ımız güzel. Neden böyle? 1,5 senedir beraberiz

   • Alkan Öztürk

    Her anın güzel olması yetmez ki. En başta kişilerin niyetleri önemli. Ciddi bir şey istiyor mu istemiyor mu?

    Helal valla. Adam sana açık açık da niyetini söylemiş. Daha ne bekleyebilirsin ki?

  • Leyla

   Benim sıkıntım bastada anlattiginiz üzere yasimin gelmis olmasi ve hoslandigim sevdigim elektrik aldigim bir insanla hayat birlestirmek ama erkekler farkli tarzda istekleri daha ön planda oluyor ce ben herseyi evlilikle yasama taraftariyim sonra o tarz seyler yasayincada evlenilecek kiz olmaktan cikiyorsun erkegin gozunde bu sefer yasamadigindada o cok istedigin sevdigin erkek ayriliyor peki buna ne diyceksiniz ve ben iliskim oldugu halde cok mutsuzum annemde evlenmiycekse dusunmuyorsa uzatma cikma diyor ve tartisiyoruz ve ben ayrilmak yerine hayatimda o olsun istiyorum ve cok mutsuzum

   • Alkan Öztürk

    Ne duygular, ne cinsellik ayrı tutulamaz. Karşındaki erkek “Evlilikten sonra cinsellik” olayına inanıyorsan, ne mutlu 🙂 Evlenirsiniz ve her şey daha güzel olur. Senin kriterlerin arasında bu kural kesinlikle varsa eğer, zaten ona göre bir erkek bulmanı öneririm. Aksi halde karşındaki adam zaten evlenmek istemeyecektir.

  • Deniz

   Yaklasik 3 ay Güzel giden bir iliskim vardi her konuda çok iyi anlasiyoduk,evlilikten bahsedip korkutmamaya karar vermistim ama evlilik kelimesini ilk o kullandi bende hemen atladim tabi,böyle anlaşmaya devam edersek evleniriz demişti,bu kadar yakinlik ve samimiyetimiz yüzunden, herseyi konuşabilen bi çifttik, cocuk sahibi olmak icin yaşimın ilerledigini ve bu yuzden evlenmek istedigimi söyledim, ama o henüz hazir değildi, onun işleri henüz oturmamişti ,maddi manevi destek oluyodum bu durumdanda çok memnundu,işlerini yoluna koyması gerektigini soylemisti,hayatina çok önem veren biriydi, ben beklerdim ama arada sirada evlilik konusu açilıyodu ister istemez,ama problem çikarttigim söylenemez, sonra sacma sapan bi inatlaşma yüzünden ayrıldik

   • Alkan Öztürk

    Çözememişsiniz anlaşılan. Başka sorunlar da olabilir ama şu anda bilmiyorum. Çözülmeyecek gibi bir durum değil sanki. Ama senin için bir deneyim olmuş Deniz.

    Bu durumlarda bundan sonra ne yapabileceğini öğrenmeni öneririm. Bunların hepsi iletişim becerilerine giriyor esasında. Sevgiler 🙂

  • Ergül Bukre

   Ne söyleyebilir nerden başlayabilirim bilmiyorum zaten bütün sorular ve cevaplar ortada nedn yazdığımi bile bilmiyorum bizim yaş farkımız vardı ve maddi sıkıntılarımız ve dediginiz gibi severek ayrıldık ben herşeye yine razıydım lakin sevgilim istemedi.
   Şimdi artık ne önemi var ki sadece herkes sevgi aşk olsun herşey asılır diyor ya inanmıyorum buna bütün inandiklarim kayıp gitti ellerimden saygılarımla

   • Alkan Öztürk

    Sadece aşk olsun yeter diyenler yalan söylüyor. “Sadece para olsun” demek olur mu? Aile, arkadaş, iş, sevgili, sağlık vs olmadan paranın ne anlamı var mesela?

    Hayat bir bütündür. Sadece aşk olmaz.

  • Tuğçe

   Merhaba, biz 5 senedir birlikteyiz ve ilişki içersinde niyet sürekli evlilikti. Ben yaş olarak daha büyüğüm ve sevdiğim kişinin okulunun bitmesi ve biraz para biriktirmesi için öZlemle bekledim. O Afrika’da para biriktirip geldi fakat geldiğinde psikolojisi alt üst olmuştu. Biraz kendine gelmesi gerektiğini söyledi. E ben de artık evlilik bekliyordum tabiki. Yaklaşık 3 ay falan bekleyip hadi demeye başladım. O da tamam falan deyip bir kaç ay daha bekledikten sonra madem evlenmiyoruz ayrılalım o halde dedim. Önce kabul etmedi. Sonra da madem beni beklemeyeceksin seni bekletmek istemiyorum o zaman dedi ve ben çok şaşırdım çünkü hep benimle gelecek planları yapardı. Ama okul bitip iş ciddiye bineceğinde bu şekilde gelişti. Ben 32 yaşımdayım. Evlenmek değil, onunla evlenmek istiyorum. Yaklaşık 3 aydır hiç görüşmedik ve hiç iyi değilim…

Leave a Reply

Your email address will not be published.