Daha önce defalarca duyduğum problemlerden birine bugün açıklık getirmek istiyorum. Görüştüğün, hatta birlikte olduğun bir erkek var. Aranız gayet güzel gidiyor. Birbirinizden aşırı derecelerde hoşlanıyorsunuz.

Buluşmalarınızın birinde, evlilik hakkındaki düşüncelerini merak ediyorsun. Ona soruyorsun: “Evlilik hakkında ne düşünüyorsun?”. Bu soruyu duyunca zaten adam bir güzel yutkunuyor.

Kendi fikrini belirtiyor ama söylediklerinden pek de bir şey anlamıyorsun. Yani net bir şekilde konuşmuyor. Evliliğe olumlu baktığını söylüyor fakat aynı zamanda hayatının bu döneminde olmayacağından bahsediyor. Kafası karışık…

Sen bu hamleyi yaparken, ilişkinizi ciddiye taşımak istediğini hissettirmek istemiştin. O anda sadece fikrini soruyor olsan da, içten içe evliliğe tamamen olumlu bakmasını da istiyordun.

Sonraki günlerde ve haftalarda, karşındaki erkeğin yavaşça geri çekildiğini hissediyorsun. Aramaları azalıyor, mesajlarına daha geç cevap veriyor. Daha önce söylemediği cümleler söylüyor “İşim vardı bu yüzden arayamadım.” diyor sanki umrunda değilmiş gibi.

Sonra iletişim kesiliyor… Konuşmuyorsunuz…

Doğal olarak düşünüyorsun: “Neden?” diyorsun. Konu evliliğe gelince geri adım attığını düşünüyorsun ama sebebini bilmiyorsun. Seven bir erkek, hayatını evlilikle birleştirmek istemez mi?

Cevabını veriyorum:

İSTER.

O halde senin bu yaklaşımına karşı geri çekilmesinin anlamı nedir? Yoksa seni yeteri kadar sevmemiş mi?

Cevabını veriyorum: Bunun sevip sevmemekle alakası yok. Erkeğin geri çekilmesinin bazı sebepleri var. Şimdi sana sebeplerinden bazılarını sayacağım.

Özgürlüğün Elinden Alınması

Bunu daha önce defalarca duymuşsundur.

“Erkekler özgürlüğüne düşkündür.”

Hem doğru hem yanlış. Erkeklerin bir çoğu (ben dahil olmak üzere), özgürlüğü severler. İstedikleri zaman arkadaşlarıyla vakit geçirmek isterler. Sevgilisinden ayrı bir tatil yapmak da isterler. Şu anda yapmaktan hoşlandığı bir çok hobiyi devam ettirmek isterler.

Ancak evlilikle birlikte bir çok sorumluluğun geleceği fikri, özgürlüklerinin elinden alınacağını hissettirir. Bu durum adamı korkutur.

Bazıları diyecektir ki: “Evlilikten korkuyorsa o halde hazır değildir.”. Bu konuda benim fikrim başka. İnsanlar evlendikten sonra aynı evde yaşıyorlar, sorumlulukları artıyor. Bu doğru. Ama “hayatlarını birleştirme” fikrine her zaman karşı çıkmışımdır.

Evli ol ya da olma, herkesin hayatı kendinedir. Evlendikten sonra sadece “ortak sorumluluklar” artış gösterir (çocuk gibi, ev durumu gibi…). İki olgun insan, sadece bu sorumlulukları gerçekleştirebilmek için sistematik bir şekilde çalışmalıdır (biliyorum fazlasıyla duygusuzlaştırdım ama tek bir açıdan anlatmak zorundayım).

Ortak sorumlulukların dışında her iki insanın da hayatı kendinedir. O futbol oynamayı seviyordur, sen futboldan nefret ediyorsundur. Fakat onun zevkine ve hobilerin saygı göstermelisin. Ayda bir kere dostlarıyla halı sahada oynamasına karşı çıkarsan, adamın hayatını elinden almış olursun.

Çok sert olmuş olabilir ama gerçek bu. Özgürlük bu durumda elden alınmış olur.

(NOT: Duygusuz bir şekilde anlattım fakat sevginin yeri ayrı değildir. Aşk ve tutku ilişkinizin her anında olabilir. Sadece farklı zevklerden ve isteklerden [hayatlardan] bahsetmek istedim.)

Evlilikten bahsedilince, erkeğin uzaklaşma sorununu yaşayan bir çok kadın farkında olmadan adama yukarıdaki senaryoyu hissettirir: Hobilerini ve hayatını elinden alacağını düşündürür. Bu yüzden adam uzaklaşmak ister ve bu riski almak istemez.

Sen onu farkında olmadan korkuttuğun için evliliği artık bir risk olarak görür. Özgürlük içerisinde de evlilik yaşanabilir. Bence ilk önce insanlar bu fikri içselleştirmeli.

Çok fazla uzatmamak için özetliyorum: Bana göre evlilik, insanların hayatlarını birleştirmesiyle alakalı değildir. Evlilik, iki kişinin hayatlarını özgürce yaşadığı ve ortak sorumlulukların üstesinden birlikte geldikleri bir durumdur. Bunu yaparken, aşkı ve tutkuyu bir arada yaşarlar.

NOT: Bu yazı parçalara ayrılmıştır. İkinci bölümünü okumak için buraya tıkla. Diğer sebepleri merak ediyorsan, yorum kısmında benimle yorumunu paylaş. Karşılıklı konuşalım!


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

Leave a Reply

Your email address will not be published.