Bugün mailleri okurken, aldığım bir mailin içindeki hikaye dikkatimi çekti. Ufak bir olaydan dolayı, fırsat bilip “Ben erkeğim, sen kadınsın” tartışmasına giren bir erkeğin yaptıklarını anlatıyordu.

En başında şunu söyleyeyim:

Böyle bir tartışmaya giren erkek, daha gelişiminin çok başındadır.

İster 20 yaşında olsun, ister 30, ya da 50! 

Kadın-erkek ayrımının üzerinde düşününce, evlilik programları aklıma geldi. Senin de mutlaka boş bir zamanında gözüne çarpmıştır: Kısmetse Olur programından bahsediyorum.

Daha önce izlemediysen mutlaka uygun zamanında aç. Herhangi bir çiftin arasındaki tartışmaya denk gelirsen izlemeni öneririm.

Programı şu açıdan beğeniyorum. Ne kadar da tartışmalarla dolu olsa (aşktan neredeyse zerre kadar görüntü yok), bu tartışmalar Türkiye üzerindeki bir çok ilişkide olanları gösteriyor.

Neredeyse, koca toplumda günlük yaşanan olayları bir kaç saat içine sığdırabilmişler. Bazen çirkin görüntüler olsa da, sırf bu ayna görevini gördüğü için tebrik ediyorum.

Her neyse, programın reklamını yapmayı bırakayım.

Asıl demek istediğim şu: Bazı çiftlerde, erkeklerin “Ben erkeğin sen kadınsın.” yaklaşımını görebiliyorsun. Bunu sözel olarak ifade etmeseler, davranışlarından ve yaptıklarından anlaşılıyor.

Ben, erkekteki olgunluğun bununla bağlantılı olarak anlaşılabileceğini düşünüyorum. Gerçekten kadın erkek ayrımı yapmadan davranabilen bir erkek, bana göre olgun erkektir. 

Bu Ayrım Yapmama Hali, Her Zaman Geçerli mi?

Çok ince çizgi üzerinde olan bir konu, biliyorum. Detaylı bir şekilde açıklamak için mutlaka daha fazla kelimeye ihtiyaç var. Fakat şunu da göz önünde bulundurmak gerek:

Kadın ve erkek arasında ayrım yapmamak, kadın ve erkek rollerinin olmaması anlamına gelmiyor. Yaratılış açısından, erkeğin bazı durumlarda sert tavır göstermesi, bir çok kadının hoşuna gidiyor. “Kadın ve erkek eşittir.” diyen erkek, erkeklik rolünden çıkıyorsa, sert tavır göstermesi gereken yerde pasif kalıyorsa, zamanla bir çok kadının gözünde de değerini kaybeder. 

Bu aynı zamanda kadınlar için de geçerlidir. Kadın rolünü sık sık kaybediyor ve farkında olmadan erkek gibi davranıyorsan, zamanla erkeğin gözündeki çekiciliğin de yok olabilir. 

Son olarak toparlayayım:

“Ben erkeğim, yapabilirim. Sen kadınsın, böyle davranamazsın.” diyen ve seni normal hayatında yaptığın şeylerden alıkoymak isteyen erkek, olgun değildir. Bana göre olgun bir adam, kendi kuralları olan ve o kullara uygun bir kadınla aşk yaşayan adamdır. Standartlarına uymayan kadını, değiştirip özgürlüğünü elinden almaya çalışmaz. En başında tanımaya çalışır ve kurallarına uymuyorsa, karşısındaki kadının kalbini kıracak seviyeye getirmeden, iletişimi tatlı bir dille bitirir. Uzatmaz, ümit vermez. 

Bu konu hassas olduğu için herkesin farklı yorumları olabilir. Yukarıdaki yorum, tamamen bana aittir. Bu yüzden senin de bakış açını dinlemek isterim. Yorum kısmında benimle paylaşır mısın?


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  11 replies to "Olgun Erkeği, Olgun Olmayanından Nasıl Ayırt Edersin?"

  • dilek

   Bu konuda haklısınız. Ancak ben bir bayanla birlikte olupta değiştirmeye çalışmayan erkekle tanışmadım.En başta değiştirmeye çalışmasada zamanla değiştirme eğilimin de bulunuyor.

   • Alkan Öztürk

    Bu yüzden en başında bu konuları konuşup, karşındaki insanın potansiyelini tartmak gerek 🙂 Rahatsız olacağı özelliklerini kabul ederek bir adım atabilmeli.

  • Hayal

   Kadınlar için de “Kendine uygun olmayan karşı cinsle iletişim içine girmeme, oylesi kişileri değiştirmeye çalışmaktansa en başından onlara ümit vermeme” durumu bir olgunluk gostergesidir. Ancak kalbe engel olmanın zor olduğu durumlarda sanırım, kişiler bu olgun duruşu gosteremeyebilir… Yani konu -soyut- olduğunda işin matematiği çok da kolay sağlamaya ulaşamayabilir ancak yukardaki cikarimi genel olarak doğru bir değerlendirme olarak ele alabiliriz

   • Alkan Öztürk

    Kalbe engel olmak zaten müthiş derecelerde zordur. Değerlendirmeni beğendim 🙂

  • Afra

   Olgun Ada’m kendi kuralları olan karşısındaki kadının da kurallarını dinlemeye açık adamdır.kendi kurallarını karşısında birlikte olmak istediği kişiye sevgiyle anlatabilmeli farklı görüşleride Nasıl çözeriz bakış açısıyla bağırmadan anlatabilen adamdır.Ama değiltırmeye kabul ettirmeye meyilli erkekler güçlü kadınlardanda sanırım kaçıyorlar

   • Alkan Öztürk

    Son söylediğine ben de katılıyorum. Kendine gerçekten güvenmeyen adamlar, güçlü kadınlardan kaçınıyorlar. Güçlü kadın derken, hayatını oturtmuş ve erkeğine bir seviyeye kadar muhtaç olmayan kadınlardan bahsediyorum. Yorumuna komple katılıyorum Afra 🙂

  • rose

   günümüzde roller karışmış durumda zaten sorun da burada.
   Erkek erkek olmayı kadın da kadın olmayı unutmuş;hatta kadın-erkek olmuş,erkek de kadın olmuş,rollerin çakışması var.Erkekler sorumluluk almaktan kaçınıyor,kadınlarsa her şeyi sırtlarına yüklenip devam edebiliyor,güçlü olan kadın ve erkek de bu güçlü kadına sırtını yaslayıp gittiği yere kadar götürüyor,kadın anne olduysa baş etmesi zor olsa da evliliğine nokta koyamıyor,sırf çocuk babasız büyümesin diye.Bir de dürüstlük/samimiyet yoksa ki günümüzde pek olmadığını düşünüyorum,o zaman daha da berbat durumlar,birbirini tanıyamayan çiftler vs

   • Alkan Öztürk

    Bahsettiklerin maalesef gerçek 🙁 Bu yüzden ancak kendini geliştirmek isteyen insanlar, bence daha mutlu hayatlar sürebilecek. Kendini geliştirmek, farkındalık getiriyor.

    • rose

     farkındalık şart 🙂 dediğine katılıyorum.Ancak eğitim durumu ve kültürel anlamda kendini geliştirmeye açık olanlar bunu başarmaya daha yatkınlar.Bir de şu var;insanlar her 10 yılda bir değişiyorlar,zevleri de istekleri de bakış açıları da değişiyor.Bundan dolayı da ilişkiler yıpranıyor.Bu sebeple de ben 10 yıl evlilik sonrası boşanmayı tercih ettim,birbirimizi mutsuz ediyorduk.Birbirimizdeki eksiklikleri tamamlamak yerine vazgeçiş oldu diyelim.Her durumda hem kadın hem de erkek üzerine düşen neyse yapmalı ki ilişki devam etsin.Tek taraflı olmuyor,olsa da bir süre sonra bitiyor kendiliğinden…sevgiyle

  • Nil

   Benim tek karşılaştığım sorun bu erkeğin ..ben erkeğim sen kadınsın durumundan çok …’ Ben buyum ona göre ‘ bencilliği kendim için değil etrafımdaki ilişkilerde de bunu görüyorum erkek arkdaşlarım da var bir çok ilişkilerinde böyleler ve sorun çıkıp ayrıldıklarında yeni bir kız arkadaşına daha öncekinden farklı değişmiş be hoşgörülü olabiliyorlar egoları düşmüş bende şok geçiriyorum . Sorumada yooo ben hep aynıyım diyorlar deliriyorum .

   • Alkan Öztürk

    O hoş görülü tavır, istediklerini alınca oluyor. Kadınlar da için de aynı durum geçerli aslında.

    Sana karşı saygı ve değeri kalmadığında, “Ben buyum…” deyip konuyu kesebilir insan… Bu açık bir işaret.

Leave a Reply

Your email address will not be published.