“Arkadaşına söyle, kulaklarını kapatsın.” dedim. Yanaklarım kıpkırmızı olmuştu.

“Neden ki?” diye cevap verdi.

“Öyle işte. Onun duymasını istemiyorum. Sadece sana özel çünkü.” dedim.

“Peki.” dedi ve arkadaşına döndü: “Kulaklarını kapatır mısın?”. Arkadaşı onaylayan bir kafa hareketiyle cevap verdi ve ellerini kulaklarına götürdü.

“Duymuyor işte. Ne söyleyeceksin şimdi?” dedi hafif sert bir ifadeyle. O bakışları gördükten sonra, içimden bir defa daha tereddüt ettim. Aslında pek de hoş fikir değilmiş sanki. Rezil olacaksın Alkan… 

İçimde verdiğim savaşı nasıl anlatırım bilmiyorum. O 36 saniyelik sessiz bekleyiş, bana 36 yıl gibi geliyordu. Ama sonunda derin bir nefes alıp, o büyük cümleyi söyledim!

“Eeee… Senden hoşlanıyorum.”

Oh be! Sonunda cümleyi ağzımdan çıkarmıştım. Bundan sonra sadece onun cevabını beklemek kaldı geriye. Pası ona atmıştım sonuçta. Artık geri çekilebilir ve vereceği o güzel cevabı zevkle dinleyebilirdim.

Yüzüne baktığımda, soğuk kanlı olduğunu görebiliyordum. Sanki her gün bu cümleyi duyuyormuş gibi bir hali vardı. Eh sonuçta güzel bir kız. Çok olağan bir duruma benziyordu. Ancak hala cevabını vermemişti…

Kafasını çevirip arkadaşına baktı. Göz göze geldikleri gibi, arkadaşı ellerini kulaklarından indirdi ve meraklı bir şekilde sordu: “Ee ne dedi?”.

Soğuk bir ifadeyle “Sadece benden hoşlandığını söyledi.” diye cevap verdi.

O anda kendimi uzaktan bir film seyrediyormuş gibi hissettim. Sanki o sohbetin içerisinde ben yokmuşum da, ikisi bir araya gelmiş ve fısır fısır benim dedikodumu yapıyorlar. O son cümleyi söylerken o kadar soğukkanlıydı ki, yüz ifadesine bakarken içimdeki gerginliğin iyice arttığını hissettim.

Kötü bir cevap gelmek üzereydi sanki. Ne oldu biliyor musun?

Cevap gelmedi.

İkisi de arkasını dönüp, çekip gittiler.

Yanımda bana destek olmak için duran Jens’e döndüm. Yüzüne baktım ama bir şey söyleyemedim. Hafif utanmıştım ama bunu şaşkınlıktan dolayı ifade edemiyordum. Ne olduğuna anlam verememiştim. Ta ki Jens konuşana kadar: “Kız milleti oğlum. Olur böyle şeyler. Bir kaç gün sonra yine deneriz.” demişti.

En Ürkütücü Durum – Aşk Acısıyla Eşdeğer

Yukarıda yazılan yazılar, bir kitaptan alıntı değildir. Tamamen benim kendi hayatımdan küçük bir parça. Hatta itiraf edeyim, ilkokul 3. ve ya 4. sınıftayken yaşadığım bir olaydır.

İlk reddediliş hikayem 🙂

Reddedilmek, bir çok insan için en korkutucu durumlardan biridir. Hatta yanlış hatırlamıyorsam, bir araştırmaya göre yükseklik korkusuyla aynı yoğunlukta olduğunu söylüyorlar.

Yani bu kadar güçlü duygular yaşatan bir olayla karşılaşmayı hiçbir insan istemez. Erkekler için atlatması büyük bir zorluk. Ama kadınlar için daha da küçük düşürücü olabilir.

Toplumda, ilk adımı erkek atmalı gibi bir yaklaşım var. Eh genelde olaylar bu şekilde gelişiyor. Ama bir çok defa, kadınların anlam veremediği bazı olaylar gerçekleşiyor.

Başta bu adam o kadar çabalarken, gönlünü kazanmak için uğraşırken; seni kazandığında bir anda ortadan kaybolabiliyor.

Bu da bir çok kadın için derin bir reddediliş duygusu yaratıyor.

Bir sonraki yazıda, reddedilme olayıyla alakalı kendi yorumlarımı belirteceğim. Özellikle nasıl atlatman gerektiğini ve nasıl tepki vermen gerektiğini öğreneceksin.

Şimdilik senden istediğim, yorumlar kısmında benzer bir reddediliş hikayeni paylaşman 🙂 Yaşadıklarını merak ediyorum. Mutlaka karşılıklı yorumlaşalım!

İkinci Bölüm için Buraya Tıkla: Reddedilmekten Korkmadan Duygularını Nasıl Yaşarsın? (İkinci Bölüm)


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  8 replies to "Reddedilmekten Korkmadan Duygularını Nasıl Yaşarsın?"

  • Serap Balcı

   Lise döneminde yaşamıştım ben gerçekten çok kötü bir deneyimdi kendimi çok çirkin hissettim ve bir daha da kimseye ilgimi farkettirmedim ta ki 30 lu yaslara kadar… Şimdi ise reddeden ben oluyorum hep maalesef

   • Alkan Öztürk

    Maalesef diyorsun 🙂 Reddetmekten memnun olmadığını görüyorum. Sadece doğru bulmadığın kişileri reddetmek gerekir aslında. Bazen insan “korkusundan” dolayı çıkan adayları teker teker harcayabiliyor. Buna dikkat etmek gerekir Serap

  • Diva

   Merhaba, Dediklerinizi uyguladım. İlk 2 hafta harika geçti. İlk adımları atan da ben oldum. Muhteşem seks yapan da ben. Adamı boğmayan aşırı ilgi göstermeyen…

   3. hafta migreni tuttu. 4. hafta telefonla arayamadım, çok fazla telefon görüşmesi yapmış yorulmuş. 5. hafta mesaj alındı bebeğim diyip güya ilişkiyi bitiren ben oldum. Aslında beni istemeyen oydu. Sadece açıkca söyleme cesareti göstermedi. Çok üzüldüm. Derinden sarsıldım. İtiraf etmeliyim ki, hala benim neyim eksik ya da yanlış idi diye soruyorum. Egom rahat bırakmıyor.

   • Alkan Öztürk

    Bunları geçen gün seninle konuştuk 🙂 Şimdiden daha mutlu bir gelecek diliyorum Diva Hanım 😉

  • Nil

   Eğer bir başlarsa ciddi gideceği konusunda kendime inanıyorum .Bitsede doğrusu kahrolmam ama çok üzülürüm .Yeterki ilk görüşmeden sonra yok olasın ne değişiyor bilemiyorum .Etkilemye çalışırken gösterdikleri performans günlerce haftalarca aramalar yazmalar deli divane olmalar hayatını doldurucak kadının sen olduğuna inanıyorum ve ben artık yanlız olmak istemiyorum ilişki istiyorum diyen o erkeğin buluşup vakit geçirdikten sonrada o anı nasıl keyif alarak geçirdiklerini anlatmaları hiç yanılmadığını söylemedi ve sonra bye bile demeden yok olmaları yada yok olmasada hani nerde şimdi o başta gösterdiği ilgi alaka diyorsun .Burayı aşan birini bulursam devam edicek ve benimde bir sevgilim var artık diyebilicem heralde …

  • Defne

   Üniversitede hoşlandığım çocuğa mesaj atıp kendimi hatırlatmaya çalıştım önce , çünkü arkadasımın sınıfindaydi, neyse zar zor hatırladıktan sonra bisey demedim,sadece bayramini kutlamiştim, sonra okulda karşılaştık , serviste yanıma oturdu, okul ve stajla ilgili biraz sohbet ettik, benden fikir aldı, aramızda belki bir iki yaş fark vardi ama biara bana abla gibi bişey dedişimdi komik geliyo, sonra tabiki daha ileri gidemedim

   • Alkan Öztürk

    🙂 Yaşadığın hikaye gerçek trajikomik. Senin bu hikayeyi yüz yüze konuşmak isterim :))

Leave a Reply

Your email address will not be published.