Geçen gün Instagram üzerinden bir okuyucumla karşılıklı konuşuyorduk. Bazı problemlerinden bahsetmek istedi. Eh malum yazılı bir şekilde olunca insan karşılıklı iletişim kurmakta daha da zorlanıyor. En azından bu benim için öyle (Emojilerle duygu katma konusunda pek becerili değilim).

Onunla yazışmamız beni bir konu hakkında düşünmeye itti. O da başlıktan anlayabileceğin gibi şu:

Tanımak istediğin adamla buluşmuşsun ama bir sorun var.

KONUŞMUYOR.

Oldu mu şimdi bu?!?

Maalesef bazen oluyor…

Sana bu durumun sebeplerini sayacağım ve sonunda da küçük bir çözüm vereceğim. Hadi başlayalım o halde!

Seninle Konuşmamasının Sebepleri

İnanır mısın?

Sebeplerini düşünürken, kendi geçmişime baktım. Benim konuşmadığım (ya da konuşamadığım) zamanları hatırlamaya çalıştım. Ama ne yazık ki öyle spesifik bir hatıra bulamadım.

Konuşamadığım zamanlarda olan tek şey şuydu: Buluştuğum kadının, beklediğim kadar etkileyici olmamasıydı (hem dış güzellik hem de karakter anlamında). Şimdi diyeceksin ki:

“Eh ilk buluşmanızdan önce tanıştığınızda anlayamamış mıydın?”

Doğru bir tespit. Tebrik ederim 🙂 İşte sıkıntı da orada zaten.

Normalde anlarım ama yukarıdaki durum sadece internet üzerinden tanışıp buluşmaya karar verdiğim kişilerle alakalı. Bunun dışında yüz yüze tanıdığım kişilerde zaten ilk dakikalarda bir daha görmek isteyip istemediğini anlıyorsun.

Yani sebeplerden ilki şu: Seni beğenmiyor.

Ancak daha önceden yüz yüze tanışma şansınız olduysa ve sonrasında buluşmaya karar verdiyseniz, bu ihtimal çok düşük. Dolu dolu bir kaç saatten sonra karakterini beğenmemiş olmalı ki, ancak o durumda bir anda sussun.

Diğer sebebi (ve yaygın olanı) da şu: Senden çok etkilenmiş. Etkilendiği için de konuşacak bir şey bulamıyor. Dili tutulmuş. 

Sen de geçmişini düşündüğünde illa böyle bir anı yaşamış olacaksındır. Çok hoşlandığın birinin yanında bazen dilin tutulur. Söyleyecek bir söz bulamazsın.

Eğer erkek bu duruma giriyorsa, karşısında kadının, yani senin, ona destek olman gerekiyor. Yani aslında bir nevi rahatlamasına yardımcı olman gerekir.

Hmm…

Biliyorum, soğuk kanlı erkekler göze daha çekici gelir. Senden etkilediği için heyecanlanan erkekler de çekici gelir ama bunu suskunlukla gösteriyorsa bu genelde olumlu karşılanmaz, öyle değil mi?

Heyecanlı bir şekilde seni tanımak istediğini gösterse, bundan daha güzel bir iltifat olamaz. Ama maalesef bazı erkeklerin de dili tutuluyor. (Ne yapalım, sen de bu kadar çekici olmasaydın)

Bu durumda tanışmanın devamı biraz senin kararına kalıyor. Seni birebir tanımadığım için bir şey diyemeyeceğim ama erkeğin çekingenlikle susması bir çok kadın için çekici bir durum değildir. Neyse, bu konuda söz tamamen senin.

İletişim Sürsün Diye Yapılan En Büyük Hata

Ancak farz edelim ki adamı rahatlamaya karar verdin çünkü onu gerçekten tanımak istiyorsun. Bu durumda YAPMAMAN gereken bir davranış şu:

Sessizliği doldurmak için konuşma!

Karşısındaki erkek konuşmuyor diye, bazı kadınlar hayatlarını baştan sona anlatmaya başlarlar. Sessizliğin verdiği o garip hissi yaşamamak için konuşurlar genelde. Başka nedenler de olabilir.

Ama karşındaki kişi susuyor diye lütfen sen hayatını komple anlatmaya başlama. Sonra bir anda yan masadan önüne atlar; “Ne yapıyorsun sen?!” diye bağırabilirim. Ona göre 🙂

Onu rahatlatmak için yapman gereken tek şey şu:

Açık uçlu sorular sor! Yani Evet/Hayır ya da tek kelimelik cevaplar veremeyecek şekilde olan sorulardan bahsediyorum:

Kapalı Uçlu Soru: İşini seviyor musun?

Açık Uçlu Soru: Yaptığın işin seni en çok mutlu eden tarafı ne?

Karşındaki erkek konuşmaya başladıkça, zamanla rahatlayacak ve açılacaktır. Olmaz deme.

Dene ve gör 🙂

Sen hayatında benzer bir durumla karşılaştın mı? Karşında konuşamayan bir erkekle olan buluşmandan bahsetmek istersen sevinirim. 


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun & Aşk Akademi'nin Kurucusu. Hayatının her alanında mutlu olmak istiyor musun? ;) O halde beni Instagram üzerinden takip et: @alkanztrk

  32 replies to "Sen Konuşuyorsun Ama O Neden Konuşmuyor?"

  • serya

   Malesef yaptim karsimdaki konusmayinca geriliyor ve ortami yumusatmak icin hic olmadigim kadar geveze oluyorum. Sanki üzerime görev atfedilmismis. Karsimdaki de konuskan kadinlardan hoslanmayan bir tipse begenisine karsin ters tepiyo. Onun şapşalligi yuzunden farkinda deil tabi. Banami kaldi ortam yaratmak, davet ettiyse agirliycak. O da benim is guzarligim erkekler sadece tutulmasindan deil. Zaten az konusan bir de agir abi takilan bi tipse susuyo. Sonra biz geveze oluroruz.

   • Alkan Öztürk

    Aslında bakarsan kendi problemi. Hem ağır abi takılan hem de konuşmayan bir adamı düşündüm de… Aman aman. İletişim kurmak bile zordur herhalde. Öyle değil mi?

  • Hilal

   Ben konuşmayı seviyorum. Doğal olarak karşımda da öyle birini isterim. Hiç uğraşamam onu rahatlatmaya çalışmakla. Ben zaten aşması ve aşmaması gereken zemini sunarım ona. Gerisi ona kalmış. Hala da konusamiyorsa özgüven eksikliği olduğunu düşünür bir daha da görüşmem. .

   • Alkan Öztürk

    Bu da tabii ki yapılabilecek bir şey 🙂 Yorumun için teşekkürler Hilal

  • Bahar

   Iyi tanidigim bir arkadasimla yakinlasmaya basladik. Cok guzel sohbetlerimiz var fakat bazi zamanlar konusmuyo gatta ona lafi agzindan cimbizla aliyorum bile dedim.dondu kaldi

   • Alkan Öztürk

    Bunun kendisi de farkında mı?

    • Bahar

     Farkindaymiss
     Guldu. Ve evt dedi.

     • Alkan Öztürk

      Ne diyebilirim ki 🙂

  • nyks

   Evet evet yaptım! Üstelik konuşturmayı da başardım. Saatlerce konuştuk, benimle konuşmaktan daha önce kimseyle almadığı keyfi aldığını söyleyip bir anda ortadan yok oldu. Bir sorun varsa ara konuşalım dememe rağmen aramadı da =) Acaba neden?

  • serya

   Ahh evet bazen agiri hafifi hepsi uzak dursun diyorum Fazla yorucu. Kadinlari anlamak zor derler. Erkekleri anlamak çok daha zor…

   • Alkan Öztürk

    Kadınlar karmaşık düşünüyor. Erkekler çok basit düşünüyor. Kadınlar, erkeğe kadınmış gibi yaklaşıyorlar. Kadının tepkisini bekliyorlar. Erkekler de, kadına erkekmiş gibi yaklaşıyorlar… İşte sorun tam olarak burada başlıyor.

  • Irem

   Peki ya aynı dili konuşmadığın birisiyle karşı karşıya kalmışsan ve aranizda inanılmaz bir çekim gücü varsa kendini de tam anlamıyla ifade edemiyor onu da anlayamıyorsan bu durumda ne yapacağız :))))

   • Alkan Öztürk

    Bu durumda istediğini yaparsın 🙂 Sonuçlarından korkmuyorsan, anın güzelliğiyle ilerleyebilirsin ve duruma göre devamını getirirsiniz. Ama kelimelerle konuşamadığın biriyle uzun süreli bir ilişki, bütün diğer ilişkilerden daha fazla emek getirir. Ama anlık için güzel bir durum 🙂 Her zaman başına gelmez.

  • Nuran

   E peki neden sustuğunu nerden anlıyoruz:)) bizi beğenmediği için mi yoksa dili mi tutuldu:))

   • Alkan Öztürk

    Bunu direkt ona sormaya ne dersin? 🙂 “Beni çok beğendiğin için mi susuyorsun? Yoksa gözün yan masadaki güzel kıza mı gitti?” gibi bir cümle bütün sebebi ortaya çıkarır zaten 🙂

  • Dilan

   Yazıyı okuduğum andan itibaren aklıma takılan şu: bu anlatılan durum ilk buluşmalar için geçerli. Peki tanıdıktan bir süre sonra susan erkege napmaliyiz? mesela bir süredir sevgiliyiz ama adam artık konuşmuyor. Bir araya gelince ya da telefonda konuşurken muhabbet olsun diye hep bizim cabaladigimiz durumla karşılaşınca napmaliyiz?

   • Alkan Öztürk

    İlk önce kendinle açık ol. Belki de aranızda aşk tükeniyordur. Bu konuya soğuk kanlılıkla yaklaşmak gerek. Sonra da karşındaki erkekle açık konuşmanı öneririm. Sevgiliyseniz, böyle rahatsızlıkların çözümünü de açık açık konuşabilmeniz gerekir.

  • serap

   Benim en son tecrübem ilk buluşma ve sonraki gayet güzel sohbetle geçti ama sonra… birden suskunluğa bıraktı. Bende çok konuşan biri değilimdir hal böyle olunca sessiz sakin geçen bir buluşma ve şuan birden bire kesinlen iletişim 🙁

   • Alkan Öztürk

    Aranızdaki durumu çok bilmiyorum. İlk etapta oluşan o çekim, bazı durumlarda hızlıca ortadan kayboluyor. Kendinle dürüst ve açık ol. Belki de aranızda o çekim kalmadı artık. Senden yana varsa da, onun kendine göre sebepleri olabilir. Bunu onunla açıkça konuşmalısın Serap 🙂

    • serap

     Bunu onunla konuşmayı denedim elbette ama her seferinde benim yanıldığımı ve saçmaladığımı söyledi malesef 🙂 Ve ben bu varolmayan ilişkiden vazgeçtim çünkü ben sevgilimle arkadaş olabilmeliyim benimle konuşmayan birini istemiyorum hayatımda bunu net olarak biliyorum…

  • Semra

   Merhaba Alkan by tşk ederim mail için izin verirseniz bana attığınız maili kastamonuda haftalık çıkan Ilgaz Gazetesinde yazmak isterim. Teşekkür ederim mail ve görüşlerinizi için iyi çalışmalar. Semra Vakit
   Ilgaz Gazetesi Sorumlu Müd.

  • ebru

   Genelde konu açan, sürekli konuşan bir insan değilimdir. Karşımdaki susarsa bir – iki konu açar, sonra vazgeçerim. Son yaşadığım olayda da karşımdakinden çok fazla etkilendiğim için susuyordum. O ise çok fazla konuşuyordu… Bu da daha fazla susmama sebep oluyordu. Anlattıklarını yakalayıp değerlendirmekle o kadar meşguldüm ki; bir ara “ee konuşmak ister misin?” dedi. “Bilmem, olabilir” diyerek şakaya vurdum. Birkaç basit konu açtım, çok fazla da konuşamadık. Sonra tam içimden “beni sadece arkadaş olarak görüyor herhalde” diye düşünürken yanıma gelip soğuk bahanesiyle uzun uzun sarılmıştı… Sonrasında iletişime daha açık hale geldim tabi ama hala daha az konuşan taraf olmaya devam ediyorum. Genelde onun yaşadıkları, deneyimleri, vs üzerinden yorumlarda bulunuyorken buluyorum kendimi.

   • Alkan Öztürk

    Kendini daha fazla açmak istiyor musun ki? Cevaplaman gereken soru bence bu 🙂

  • Miray Selva

   Evet bende karşımda tutulan biriyle bir çok kez görüştüm benden çok etkilendiğini her seferinde her ortamda söyleyebiliyordu kalabalık ortamlarda da güzel muhabbet ediyordu ama ikimiz olduğumuz zamanlarda hep tutuk haldeydi fazla sahipleniyor vs ve ben maalesef ki ondan etkilenemiyordum maalesef diyorum çünkü gerçekten şu devirde Yok denecek kadar az bulanan düzgün erkeklerden biriydi 3 ay görüştük ve sonunda saçma sapan kıskançlık yaptığı için iletişimimi kesmiştim rahatlamıştım ama bir yanım hep üzülüyordu zamanla benimde bu hissim değişti benim için hala önemli ama özel biri değil şuan onu gayet iyi görüyorum farklı ortamlara girip sosyalliğini arttırıyor yada öyle olduğuna inanıyor çünkü benim anlayışıma göre sosyal olmak günümüz takılmaları değil enteresan olan onun adına mutlu oluyorum

   • Alkan Öztürk

    Gereksiz kıskançlıklara girmeseymiş keşke. Geçmişinin olduğu bir insan için mutlu olabiliyorsan, harikasın 🙂 Bunu bir çok insan beceremiyor çünkü. Olumlu bakmak lazım, olmadıysa olmadı. Deneyimini benimle paylaştığın için teşekkürler Miray.

  • delisoyka

   Merhaba biz basta hoslandik ama sonra arkadaşlık olarak devam ediyoruz aklini karistirmk istiyorum beni dusunsun istiyorum napmaliyim

   • Alkan Öztürk

    Böyle sorulara cevap veremiyorum. Ama sormak da istiyorum: Madem hoşlandın ve şimdi seni düşünmesini istiyorsun, neden arkadaş kalmaya karar verdin?

  • Defne

   Evet bende yıllar once böyle bi durumla karşilaşmiştım, ilk gördügünde beni begenmiş ve görüşmek istediğini arkadaşima söylemisti ama buluştuğumuzda hiçbisey konuşamadık, bikaç saat öylece oturduk, çok sıkılmış ve rahatsız olmustum, bende çok gençtim , çekingendim ve konuşacak bisey bulamamıstım ,o da beni sıkıcı buldu sanırım ve bidaha görüşmedik

   • Alkan Öztürk

    Deneyim olmuş diyelim :)) Ama olaylara komik tarafından bakmanı öneririm. Ben de geçmişimde çok yaşadım bu senaryoyu. Komik ama ya..

  • Defne

   Artik komik geliyo evet

Leave a Reply

Your email address will not be published.